Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye- İsrail savaşı çıkabilir

27.04.2011 11:01
Mayıs ayının sonlarına doğru ikinci Gazze filosu yola çıkacak. İsrail'le yeni bir kriz, hatta savaş yaşanabilir!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avustralya’nın önde gelen gazetelerinden Sydney Morning Herald’a verdiği röportajda, ikinci bir Mavi Marmara vahşetinin yaşanmaması konusunda İsrail’e uyarıda bulundu.

Mayıs ayı sonlarında yola çıkması beklenen ikinci Gazze filosuyla ilgili konuşan Davutoğlu, “Tavsiyede bulunabiliriz, bir şeyler söyleyebiliriz ama filoyu durduramayız” dedi. 9 Türk’ün hayatını kaybettiği kanlı baskına atıfta bulunan Davutoğlu, “İsrail’den aynı hatayı tekrarlamamalarını istiyoruz. Gazze’ye bir abluka uygulamamak İsrail’in sorumluluğudur. Birleşmiş Milletler araştırma komisyonu, bunun yasadışı bir uygulama olduğu sonucuna vardı” dedi. Davutoğlu, “Geçtiğimiz yılki filo olayında insanlar kıyıdan 116 kilometre açıkta yani uluslararası sularda öldürüldü. Akdeniz kimseye ait değildir” dedi. Libya konusunda da Türkiye’nin iç savaşı bitirmek için arabuluculuk yapmaya çalıştığını söyleyen Davutoğlu, “Önemli olan sınırları değil, halkın kalbini ve aklını kontrol edebilmek” dedi.

Avustralya stratejik ortak

Röportajında Türkiye-Avustralya ilişkilerine de değinen Davutoğlu, NATO üyesi, Avrasya’nın yükselen gücü, Arap dünyasında yükselen demokrasi için bir model olarak Türkiye’nin, Avustralya’yı “stratejik ortağı” olarak gördüğünü ve iki eski düşman arasında gelişen ilişkinin “dünya tarihindeki muazzam bir örnek” olduğunu kaydetti.

Bu haber toplam 4630 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri