Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye- İsrail Savaşı Çıkar mı?

04.09.2011 09:11
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Doğu Akdeniz'i ısıtan açıklamalarının ardından BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun "ilişkileri düzeltin" çağrısı yaptı...

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türkiye ve İsrail'den, Ortadoğu barış sürecinin menfaati için ilişkilerini düzeltmesini istedi.
Ban Ki-mun, Avustralya'da gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ülkenin ilişkilerinin normalleşmesinin "Ortadoğu barış süreci de dahil Ortadoğu'daki tüm durumlar bakımından çok önemli olacağını" söyledi.

Öte yandan BM Komisyonu'ndaki İsrail temsilcisi Joseph Ciechanover ise, ülkesinin, Komisyon'un çalışmalarının, iki ülkeyi işbirliğine dönüş yolunu bulmalarında yardımcı olacağı umudunda olduğunu söyledi.

Ciechanover, raporun BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a sunulmasından sonra yaptığı açıklamada, İsrail'in Türk ve Yahudi halkları arasında yüzyıllardır süren dostluk ve ortak tarihi tanıdığını belirterek, "İsrail, Komisyon çalışmalarının İsrail ve Türkiye'nin işbirliğine dönüş yolunu bulmalarında yardımcı olacağını umuyor" dedi.

Ancak Palmer raporundaki yer alan değerlendirmelere karşı İsrail'in itirazlarını da dile getiren Ciechanover, rapordaki, gemilere aşırı derecede ve kabul edilemez bir şekilde çıkılma kararının alındığı yolundaki ifadeleri reddettiklerini de söyleyerek; gemilere çıkılacağı yolunda defalarca uyarı yapıldığını ifade etti.

İsrailli askerlerin Türk eylemcilere yakın mesafeden ve sırtlarından ateş açtığı yolundaki değerlendirmeye ise İsrailli temsilci, askerlere karşı acil hayati tehdit bulunduğunun aşikar olduğunu öne sürdü.

Filodaki katılımcılara yapılan uygulamaya yönelik eleştirilere de Ciechanover, bu uygulamaların makul ve uluslararası standartlara uygun olduğu, ayrıca, Türkiye tarafından hazırlanan raporda yer alan gemideki bazı yolcuların tanıklık beyanlarının güvenilirliğinin şüpheli olduğu iddialarını yineledi.

İsrail Başbakanlığı kaynakları da dün, Türkiye'den özür dilenmeyeceğini belirtmelerine rağmen, Türkiye ile bağların tamir edileceği umudunda olduklarını b 

Bu haber toplam 2898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri