Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye - Japonya Nükleer Antlaşması İmzalandı

30.10.2013 01:04
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sinopta yapılacak olan nükleer enerji santraliyle ilgili Japonya hükümeti ile anlaşma imzaladı.

Başbakan Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile Beşiktaş'taki Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya geldi. İki mevkidaş birlikte Sinop'ta yapılacak olan nükleer enerji santralinin anlaşmasını imzaladı.

"İLİŞKİLER STRATEJİK ORTAKLIK SEVİYESİNE YÜKSELTİLDİ"

İmzaların ardından basın açıklaması yapan Başbakan Erdoğan, "Tükiye Japonyailişkileri startejik ortaklık seviyesine yükseltildi. İmzalanan enerjinin barışçıl amaçla kullanılmasına ilişkin işbirliği anlaşması, Türkiye'nin nükleer güç sanayisinin güçlenmesine ilişkin Sinop Nükleer Erenji Santrali'nin inşası bağlamındaJaponya'ya münhasır müzakere hakkı verildi. Yaptığımız görüşmelerde Japonya ile son 6 ayda ikili ilişkilerimizi ele aldık. Bölgesel ve uluslararası sorunları ele alma fırsatımız oldu. 2020 Expo İzmir için kendi desteklerini kendilerinden rica ettik." ifadelerini kullandı.

"ORTAK Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR"

Japonya ile ikili ilişkilere değinen Başbakan, "Bu arada serbest ticaret anlaşması müzakerelerine de en kısa zamanda başlanmasını arzu ediyoruz. İnanıyorum ki bu konuda bu bir araya geliş, bu sinerjiyi meydana getirecektir. Sayın Başbakanın mayıs ayındaki kabule ilişkin görüştüğü konulardan bir tanesi de Türkiye veJaponya ortak bir Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurmalarıydı. Bu çalışmalar devam ediyor. Kısa sürede ciddi mesafeler alınmış durumda." şeklinde konuştu.

"MİLYONDA BİR DE OLSA TEHLİKE VAR"

Japonya'daki Fukuşima sorunuyla ilgili bir basın mensubunun sorusu üzerine Erdoğan, "Japonya ile böyle bir anlaşmayı imzalarken Japonyanın ileri teknolojideki geldiği noktayı biliyoruz. Bakanlarımız gerekli incelemeyi yerinde yaptı. Fukuşimaolayı vardır ama şunu da biliyoruz ki milyonda bir de olsa bir tehlike olabilir. Bunları da görmemezlikten görmek mümkün değil. Biz şu anda böyle bir nükleer enerjinin oluşmasına inanıyorsak bu adımı atarız. Birinci Adımı Rusya Federasyonu ile attık. Şu andaki bütün arzumuz hızla bunu gerçekleştirebilmektir. Kazası olmayan bir yatırım yoktur. Uçaklara biniyoruz değil mi? Elimizde yüzde yüz garanti var mı? Burada her marka tedbirini yatırımını yaparken alıyor. Araçlara biniyoruz araçlar kaza yapılabiliyor. Şimdi kaza oluyor diye arabalara binmeyeceğiz. Buradaki hata payını minimize etmek ideal olanıdır. Kaldı ki en ileri teknoloji Japonya bizim Sinopnükleer enerji santralinde, birlikte yapacağımız çalışmalarla bu yatırımda ortaya koyacaklardır. Biz birbirimize inanarak bu adımı atmış bulunuyoruz." şeklinde yanıt verdi.

"VERDİĞİM SÖZÜ TUTTUĞUM İÇİN MEMNUNİYET DUYUYORUM"

Japanya ile Türkiye'nin işbirliğini temsil eden Marmaray'ın açılışında bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Abe, ise uluslararası toplumda güçlü bir ülke olan Türkiye'nin büyük bir ekonomik gelişme içerisinde bulunduğunu söyledi. Göreve geldiğinden bu yana iki kez ziyaret ettiği ilk ülkenin Türkiye olduğunu belirten Abe, "Mayıs ayında verdiğim sözü yerine getirdiğim için memnuniyet duyuyorum. Buenos Aires'te 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmak üzere Tokyo seçildiğinde, ilk kutlayan Başbakan Erdoğan olmuştu. Bunu unutmuyorum. Sayın Erdoğan'ın dostluğuna karşı ben de dostluk hissediyorum. Ben de kendi sözümü yerine getirmek istedim. Mayısta geldiğimde Sayın Erdoğan beni davet etmişti. Tekrar Türkiye'ye gelerek Marmaray'ın açılışına katıldım ve Başbakan Erdoğan'a yönelik güçlü dostluk ve saygı duygularımın ifadesi olsun istedim" diye konuştu.

ANLAŞMAYA VARMIŞ OLMAMIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Abe, Erdoğan ile Suriye'deki durum, İran'daki nükleer sorunlarla ilgili konuları çeşitli yönleriyle konuştuklarını, bundan sonra da güvenliğin sağlanmasını stratejik anlamda da görüşmeye devam edeceklerini vurguladı. Çeşitli büyük Japon sektörlerini temsil eden firmaların başkanlarıyla birlikte de toplantı gerçekleştirdiklerini ve kazan-kazan anlayışına yönelik görüşmeler yapıldığını aktaran Abe, "Sinop'taki nükleer enerji santraline ilişkin bir anlaşmaya varmış olmamız bizim için önemli" dedi.

"AMACIMIZ EN YÜKSEK GÜVENLİĞİN SAĞLANDIĞI BİR NÜKLEER SANTRAL"

Shinzo Abe, nükleer santrale ilişkin bir soru üzerine de şunları söyledi: "Nükleer santralle ilgili anlaşma imzalandı. Türk hükümeti ile Japonya'daki özel firmalar arasında anlaşma sağlanmış oldu. Bunu mutlulukla karşılıyorum. Fukişima'da yaşadığımız büyük kazadan aldığımız dersleri, bütün dünya ile paylaşarak dünyada nükleer enerjinin gelişmesine katkıda bulunmak, ülke olarak sorumluluğumuzdur. Biz, ülke olarak uluslararası kuruluşlarla işbirliği halinde, tüm dünya ile edindiğimiz birikimleri paylaşarak, Türkiye'nin talep ettiği nükleer enerji üretim santralinin kurulmasına yönelik insan kaynakları geliştirilmesine de katkıda bulunmak amacındayız. Bu ortak bildiri de en yüksek güvenliğin sağlandığı bir nükleer enerji santralinin kurulması şeklindedir."

Haber: Türkiye - Japonya Nükleer Antlaşması İmzalandı

Bu haber toplam 2520 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri