Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Kandil'i dinleyecek

20.09.2011 09:57
Echelon dinleme sistemi, derin kulak olarak biliniyor.

Üstün teknik özellikleri sayesinde dinlemenin bir numaralı cihazı olarak biliniyor. Sistem ses ve görüntü takibi yapabiliyor. Yarım saat içinde 1 milyonun üzerinde kayıt çözülerek istihbarat bilgisi haline getiriliyor. İlk olarak takip edilmesi istenen kişinin ses örneği sisteme kayıt ediliyor. Daha sonra ise sistem takip edilen kişinin sesini tüm dünyayı tarayarak buluyor. Aranan kişi yakalandığı anda bulunduğu yerin koordinatları otomatik olarak tespit edilebiliyor. Ayrıca takip edilen kişilerin konuşmaları otomatik olarak metne dönüştürülüyor.
İddiaya göre Türkiye, radar sisteminin Malatya'ya kurulmasına onay verirken ABD'den önemli bir talepte bulundu. PKK terörü ile mücadelede ABD'den Echelon dinleme sisteminin PKK lider kadrosu için devreye girmesi talep edildi.

Echelon ile Kandil'i yakın takibe almak isteyen Türkiye'nin hedefindeki isimler ise PKK yöneticisi Murat Karayılan, Silvan saldırısı emrini veren Cemil Bayık ile Çukurca saldırısı emrini veren Fehman Hüseyin. Listede ayrıca bir kısmı interpol kayıtlarına giren 120 kişi daha bulunuyor.Türkiye bu sistemi daha önce de kullandı. Sistem 1999'da PKK ele başı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasında büyük rol oynamıştı. Ses kaydı sisteme girilen Öcalan Kenya'ya kaçtıktan sonracep telefonuile görüşünce Echelon, bulunduğu yerin koordinatları anında tespit etti. Ayrıca 2007'de Dağlıca baskını sonrası da devreye sokulan sistem sayesinde iki önemli baskın önlenmişti.

Merkezi ABD Fort Meade'de bulunan Echelon'un Ortadoğu'da 4 dinleme üssü bulunuyor ve ABD Ulusal Güvenlik Dairesi tarafından yönetiliyor. ABD Başkanı'nın Echelon'u kısa süre süreli kullanımlarda onay yetkisi bulunuyor ancak uzun süreli kullanım için Kongre kararı gerekiyor. Konunun Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı James Clapper'in Ankara'da devam eden ziyaretleri kapsamında gündeme gelebileceği belirtiliyor.

 

Bu haber toplam 1562 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri