Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'den Fransa'ya nota

05.09.2012 14:58
Türkiye, Fransa'ya 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının ders kitaplarında yer almasıyla ilgili olarak nota verdi...

Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği, Fransa'da, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının tek taraflı olarak orta dereceli okulların müfredatında daha geniş bir şekilde yer almasına tepki göstermek amacıyla, Dışişleri Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı nezdinde girişimde bulundu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu'nun imzasıyla Dışişleri Bakanlığı'na bir nota, Eğitim Bakanlığı'na da ayrıntılı bir mektup gönderilerek, ''söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmayan ve tek taraflı şekilde tarih kitaplarında okutulmasından duyulan tepki'' dile getirildi.

Nota ve mektupta, ders kitaplarındaki bilgilerin ''tarafsız verilere dayanmadığı, sahte belgelere yer verildiği'' hatırlatıldı.

Paris Büyükelçisi, nota ve mektupta, Fransa'da yaşayan ve bu ülkedeki okullarda çocuklarını okutan Türk velilerin de bu durumdan büyük rahatsızlık duyduğu ifade etti.

Yine nota ve mektuplarda, Türk talebelerinin de konu ile ilgili karşılaştığı sorunlara ve rahatsızlıklara dikkat çekildi.

Fransa parlamentosu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının resmen tanınmasını öngören yasayı 2001 yılında kabul etmişti.

Fransa parlamentosu, yılbaşında, bu iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yasayı kabul etmiş ancak meclis ve senatoda bir grup milletvekili ve senatör yasanını iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi de söz konusu başvuru haklı bularak yasayı iptal etmişti.

(AA)

 

Bu haber toplam 1704 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri