Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Türkiye olmasaydı Erbil düşmüştü'

09.12.2014 10:41
Iraklı yetkililere açıklama yapan Neçirvan Barzani, Türkiye ile ilgili çok önemli sözler sarf etti: Türkiye olmasaydı Erbil düşmüştü.

Irak hükümeti ile enerji anlaşması imzalayan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi BaşbakanıNeçirvan Barzani’nin anlaşmayı yaparken Irak yetkililerine dikkat çeken bir çıkış yaptığı öğrenildi. Bu çıkışın hükümet kanadında memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

 

''TÜRKİYE OLMASAYDI ERBİL DÜŞMÜŞTÜ''

 

Barzani’nin Irak hükümeti yetkililerine enerji anlaşmasının önemine işaret ederek, üç temel noktaya dikkat çektiği ve ''Türkiye arkamızda olmasaydı bu anlaşma imzalanmazdı. Türkiye Başbakanı hem Bağdat‘a hem de Erbil’e gelip cesaretlendirmese anlaşma yine olmazdı. Eğer IŞİD’e karşı Türkiye destek olmasa Erbil düşmüş olurdu'' değerlendirmesi yaptığı öğrenildi.

 

Davutoğlu’nun geçen kasımda yaptığı Bağdat-Erbil ziyaretlerinden kısa bir süre sonra Irak hükümeti ile Irak Kürdistan Bölgesel yönetimi arasında Kürt petrolünün Türkiye üzerinden ithal edilmesi anlaşması imzalandı. Bu anlaşmanın imzalanmasında Türkiye’nin de önemli rol oynadığı ifade edildi.

 

ANKARA MEMNUN KALDI

 

Barzani’nin bu değerlendirmeleri Türk hükümetine de iletilirken, bu değerlendirmelerin Ankara’da hükümet yetkililerince memnuniyetle karşılandı, petrol anlaşmalarının daha da geliştirilmesi için ikili görüşme ve diplomatik adımların da artacağı ifade edildi.

 

Kaynak: Sabah

Bu haber toplam 1498 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri