Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oceanic Challenger Antalya'da

24.10.2011 19:25
Akdeniz'de 3 boyutlu sismik arama yapacak gemi, Antalya Limanı’na demirledi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) adına Akdeniz açıklarında üç boyutlu sismik arama çalışmaları yapacak olan CGG-Veritas firmasının Norveç bandıralı Oceanic Challenger adlı gemisi, Antalya Limanı’na demirledi.

Gemiyi, TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal ve beraberindeki heyet karşıladı. Kıbrıs’ın batısında, Alanya'nın açıklarında 40 gün boyunca bin 100 kilometrelik alanda sismik arama yapacak olan Oceanic Challenger’la birlikte Türkiye'nin Akdeniz'de sismik arama yapan gemi sayısı üçe çıktı.

Konuyla ilgili gazetecilere bilgi veren TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, denizlerdeki potansiyeli ortaya çıkarmak üzere TPAO’nun uzun yıllardır yoğun bir çalışma yürüttüğünü ifade etti.

Oceanic Challenger’ın Antalya açıklarında bin 100 kilometrekarelik alanda üç boyutlu sismik çalışma yapacağını kaydeden Uysal, çalışmaların ardından sondaj noktalarının tespit edileceğini belirtti. Yapılan tespitler doğrultusunda sondaja başlanmasının kararlaştırılacağını ifade eden Uysal, “Bu bakımdan bu çalışmalar son derece önemli. Herhangi bir sorun çıkmadan geminin başarılı bir çalışma yapmasını temenni ediyorum.” dedi.

Uysal, üç boyutlu sismik araştırma gemisinin çalışmalarının 45 günde tamamlanmasının planlandığını söyledi. Sismik çalışmaları röntgen çekmeye, üç boyutlu sismik çalışmaları da tomografiye benzeten Uysal, “Bizim de üç boyutlu sismik amacımız, daha sağlıklı olarak sondaj noktalarını tespit etmektir. Çünkü bir sondajın maliyeti 200-300 milyon dolardır. Bu çalışmaların maliyeti ise 10-15 milyon dolar civarındadır.” diye konuştu.

Bu haber toplam 1710 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri