Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Düşürülen Türk jeti ile ilgili çelişkili açıklamalar

01.07.2012 14:02
Suriye'nin düşürdüğü iddia edilen kayıp Türk jeti ile ilgili kafaları karıştıran açıklamalar..

22 Haziran Cuma günü öğle saatlerinde Genelkurmay, TSK'ya ait bir RF-4E uçağının kaybolduğunu açıklamış ve tüm kriz bundan sonra başlamıştı. Çünkü kaybolan Türk jetiyle irtibatın kesilmesinden birkaç saat sonra, jetin Suriye tarafından vurularak düşürüldüğü anlaşıldı.

Ankara, vurulan RF-4E keşif uçağına ait enkazın Suriye sularına düştüğünü, ancak uçağın hiçbir uyarı yapılmadan uluslararası sular üzerinde uçarken vurulduğunu belirtmişti. Ankara aynı zamanda, uçağın Suriye'deki uçaksavarların menziline çok uzak kalan bir bölgede vurulduğunu öne sürmüştü. Şam ise uçağın uçak savarlar tarafından, 2.5 kilometrelik menzil içinde vurulduğunu açıklamıştı.

Olayın üzerinden 9 gün geçmesine rağmen olay hala netlik kazanmış değil. Çünkü konuyla ilgili dünya basınından her gün farklı açıklamalar yapılıyor.

ABD BASINI

SURİYE SAVUNMASINI TEST ETMEK İÇİN GÖREVLENDİRİLDİ

Dün bunlara bir yenisi daha eklendi. ABD istihbaratı, Suriye tarafından vurulan Türk keşif uçağının, muhtemelen Suriye hava sahası içinde, kıyıya konuşlandırılmış bir uçak savar tarafından vurulmuş olduğunu öne sürdü. Söz konusu iddia, Wall Street Journal 'a adının açıklanmaması şartıyla açıklama yapan bir ABD'li yetkili tarafından ortaya atıldı. ABD, uçağın, Suriye savunmasını test etmek için görevlendirildiğine inanıyor.

Wall Street Journal'a konuşan ABD'li savunma yetkilisi yetkili, "Uçağın karadan havaya atılan bir füzeyle vurulduğuna dair bir bulgumuz yok" ifadesini kullandı. Yetkili, ellerindeki bilginin kaynağını açıklamayı reddederken, uçağın düşürülmesi hakkında cevabı verilmemiş olan birçok soru bulunduğuna dikkat çekti.

EĞER TÜRK JETİ UÇAKSAVARLAR İLE DÜŞÜRÜLDÜYSE..

ABD'li yetkili, Türk jetinin düşürülmesinde uçaksavarların kullanılmış olması halinde, uçağın düşük irtifada ve yavaş uçtuğunun anlaşıldığını belirtti. Suriye ise uçağın saatte 770 km hızla uçtuğunu açıklamıştı. Aynı yetkili, "Eğer Türk jeti, uçaksavarlar ile düşürüldüyse, Türkiye'nin savunduğunun aksine kıyıya yakın uçuyor olmalıydı" dedi.

ABD'li yetkililerin, pilotların bir haftadan fazladır süren arama çalışmalarında bulunamaması nedeniyle, pilotlatın kaybolduğuna inandıkları belirtildi.

İNGİLİZ BASINI

UÇAĞIN DÜŞÜRÜLMESİNDE RUS PARMAĞI VAR

İngiliz basını ise daha önce de farklı kaynaklarda dile getirilen bir iddiayla habere yer verdi. İngiliz basınına göre uçağın düşürülmesinde Rus parmağı var..

İngiltere'de yayımlanan Sunday Times'a konuşan Ortadoğulu diplomatik kaynaklar, "Eğer Rus uzmanlar düğmeye basmadılarsa bile, basan Suriyeli uzmanların arkasında olmalarına şaşırmayız" dediler.

22 Haziran'da meydana gelen olayla ilgili konuşan ismi açıklanmayan kaynaklar, Rusya'nın böylelikle NATO'ya çok net bir mesaj verdiğini ileri sürdüler. Bir diplomat bu mesajı "Suriye Libya değil ve uçuşa yasak bölge uygulaması için her girişiminizin bedeli olur" şeklinde özetledi.

BAZI RUS UZMANLAR HALA SURİYE'DE

Rusya Suriye'ye üç yıldan bu yana gelişkin hava savunma sistemleri satıyor. Ancak son S-300 teslimatının durdurulduğu iddia edilmişti. Bu teslimatın durdurulması için İsrail'in devreye girdiği ileri sürülmüştü. Bu sistemlerle ilgili bazı Rus uzmanların, Suriyeli personeli eğittiğini anlatan bir diplomat "Ancak bazı Rus uzmanlar hala Suriye'de" dedi.

RUSYA: ELİMİZDE BİLGİ VAR

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov düzenlediği Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, Suriye tarafından düşürülen uçakla ilgili ellerinde objektif veriler bulunduğunu ve bunları paylaşmaya hazır olduklarını söyleyerek kafaları birkez daha karıştırdı.

Bu haber toplam 2378 defa okunmuştur
vaybe.
hasan
sanli turk ordusu ve ic isleri!!??nin dustugu duruma bakin???haberleri ingiliz ve amerikalidan aliniyor!! nerde bizim cok bilmis siyasiler!!??
01 Temmuz 2012 Pazar 17:51
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri