Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Suriye ordusunu yener AMA...

05.10.2012 12:50
Washington'daki Hudson Enstitüsü uzmanı Richard Weitz, Türkiye'nin bölünmüş Suriye ordusunu mağlup edebilecek güçte olduğunu ancak sonrasında bunun çok daha maliyetli olacağını ifade etti.

Enstitünün Siyasi-Askeri Analizler Merkezi Direktörü Richard Weitz , son Akçakale saldırısı ve Türk ordusunun buna verdiği karşılığın ardından yaşanabilecek ihtimalleri yorumladı.

Weitz, "Türkiye (krize) askeri olarak müdahale etse, bölünmüş Suriye ordusunu yenilgiye uğratabilir, ülkenin çok büyük bir bölümünü işgal edebilir ve çatışmalara son verebilir. Ölümler durur. Ancak bu Türkiye'ye çok maliyetli olur" şeklinde konuştu.
Weitz, Türkiye'nin, böyle bir müdahalenin ardından ortaya çıkacak kaosta, asayiş ve istikrarı tesis etmek için Suriye'ye birlik konuşlandırmak zorunda kalacağını söyleyen Weitz, Türk ordusunun böyle bir durumda çeşitli direniş eylemleriyle de karşılaşabileceğini söyledi.
Weitz, "Tabi arkasında dost bir hükümet ve dost bir silahlı kuvvetler bıraktığına emin olmadıkça ülkeden ayrılması da zor olacaktır" ifadelerini kullandı.

Son gelişmeler ışığında NATO'nun muhtemel bir müdahalesini de değerlendiren Weitz, "Suriye, Türkiye'ye kimsayal bir saldırı düzenler veya tanklarını sınırın diğer tarafına gönderirse, NATO o zaman buna karşılık verir. Ancak sınırda yaşanan bu tür olaylar ve Türkiye'nin karşılık vermesiyle, tüm ittifakı harekete geçirmek zor. Fakat kesinlikle bazı Avrupa ülkeleri ve Birleşik Devletler, bir destek sağlar, ancak sonuçta yine çatışmaların asıl yükünü çekecek olan Türk askeridir" yorumunda bulundu.
 

Bu haber toplam 2948 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri