Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'ye ÖSYM'yi Biz Kuruyoruz!

08.12.2010 13:46
Komşu ülkeler ile ilişkilerini geliştirmeye gayret eden Türkiye Suriye'ye yeni kurulacak sınav sisteminde yardım ediyor

Son dönemdeki gelişmeler Suriye-Türkiye ilişkilerindeki gerginliği bitirerek yerine yeni bir dönem açtı. Geçtiğimiz yıl Suriye ile kaldırılan vizeler her iki halk arasında da büyük sevince neden oldu.

Türkiye’nin Ortadoğu politikalarındaki belirleyiciliği ise bölge ülkelerinde ses getirmeye başladı. Türkiye artık bölge ülkelerinde örnek ülke olma yolunda hızla ilerliyor.

İşte bu örnek olaylardan en yenisi ise Suriye ile Türkiye arasındaki akademik anlamda gelinen seviye. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, iktidara geldiği günden bu yana Türkiye ile yakın ilişkiler kurması ve modern, yenilikci bir devlet adamı görüntüsünü giderek perçinliyor. Esad, Suriye’de bütün halkın dilinde olan ‘adamın olmazsa iş yapamazsın, torpil gerek’ sözünü tarih yapmak için önemli bir projeye Türkiye ile imza atıyor. Esad, bu konuda Türkiye’den yardım isteyerek kendilerine yol gösterilmesini istedi.

Yaşanan tüm bu gelişmeler sonrası YÖK’ün bünyesinde kurulan bir birim başta Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi’nin en seçkin ve yetkili akademisyenleri bu projeyi hayata geçirmek için geçtiğimiz yıldan beridir Suriye’de çalışmalar yapıyor. Üniversitelere öğrenci yerleştirme, devlet kurumlarına personel alımı ile ilgili kurulacak yeni ÖSYM sistemi ile Beşar Esad, ülkesinde ayyuka çıkan bu söylentilere bir son vermek istiyor.

universitehaber.com/özel

 

 

Bu haber toplam 3472 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri