Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Tarihindeki İki Dev Operasyon!

12.08.2013 16:45
Geçen hafta 717 kilo eroin yakalayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, Türkiye tarihinin en büyük uyuşturucu yakalamalarından birine imza attı.

Geçen hafta 717 kilo eroin yakalayarak Türkiye tarihinin en büyük uyuşturucu yakalamalarından birine imza atan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, gerçekleştirdikleri diğer bir operasyonla 27 milyon 500 bin lira değerinde 393 kilo eroin ele geçirdi.

Hamzabeyli Gümrük Sahası'nı kullanarak Türkiye'den Bosna Hersek'e geçmek isteyen ve sürücülüğünü Hırvat uyruklu bir şahsın yaptığı TIR'da x-ray taraması ile detaylı araç araması yapılmış, gümrük tarihinin tek seferdeki en büyük eroin yakalaması gerçekleşmiş, çamaşır makinelerinin içine gizlenmiş vaziyette 717 kilo ağırlığında ve 36 milyon lira değerinde eroin ele geçirilmişti.

Bu operasyonun hemen ardından Kapıkule Gümrük Sahası'nda değişik bir yöntem kullanarak yüklü miktarda eroinin Türkiye üzerinden yurt dışına geçişi engellendi. Operasyonda, bulgur poşetleri içine konulmak suretiyle yurt dışına çıkarılmak istenen eroin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kaçak İstihbarat Şubesi ekiplerince ele geçirildi. Ele geçirilen eroinin değerinin 27 milyon 500 bin lira olduğu belirlendi.


BULGUR PAKETLERİ İÇERİSİNDE EROİN

Kapıkule Gümrük Sahası'nda Türk plakalı bir aracı risk kriterleri çerçevesinde x-ray taramasına tabi tutan Kapıkule Gümrük Müdürlüğü ve Edirne Kaçak İstihbarat Müdürlüğü personeli, TIR'ın detaylı aramasını yaptı. Arama sonucu bulgur paketleri içine gizlenmiş vaziyette şeffaf paketlerin içerisine doldurulmuş 27 milyon 500 bin lira değerinde 393 kilo eroin ele geçirildi. Araç sürücüsü gözaltına alınırken, eroinin naklinde kullanılan araca da el konuldu.

SORUŞTURMA DERİNLEŞTİRİLDİ

Türkiye'den kaçak yolla yurt dışına çıkarılmak istenen eroinin göndericisi ve alıcısının tespiti amacıyla yapılan soruşturma neticesinde, İstanbul ve Bolu'da 3 kişi gözaltına alındı. Araç sürücüsüyle birlikte toplam dört kişinin savcılıktaki işlemleri devam ediyor.habervaktim

Bu haber toplam 1834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri