Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3. Havalimanı için büyük gün

07.06.2014 08:44
Bugün törenle temeli atılacak olan üçüncü havalimanının Türkiye’yi dünyada transfer merkezi yapacağını söyleyen Binali Yıldırım, “Türkiye’yi süper lige çıkaracak bir proje” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı olan eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’daki yoğun yağışların ardından “Deniz vapuru vardı, deniz otobüsü de oldu, Kanal İstanbul projesi bu” sözleriyle ilgili, “İzmir’i sel bastığında Kocaoğlu ‘deniz taştı’ dedi. O zaman sel oldu aynı şeyi o da kullandı” yorumunu yaptı. Yıldırım, 3. Havalimanı eleştirilerine karşılık da zenginliğin Batı’dan Doğu’ya kaydığını, Türkiye’nin transfer merkezi olacağını kaydetti. Yıldırım, AK Parti’nin Köşk adayı sorusuna “3 vaktin birinde” esprisiyle yanıt verdi. Yıldırım, Meclis’te gazetecilerle sohbetinde 3. havalimanının temelinin atılacak olmasının hatırlatılması üzerine, “O Türkiye’nin geleceğinin projesidir. Türkiye’yi süper lige çıkaracak bir projedir. Türkiye havacılıkta merkez olacak. 2003 yılında transit yolcu sayısı İstanbul Havalimanı’nda 1 milyonun altındaydı.

Havacılıkta büyüme % 15.5

Şu anda 15 milyonu aşıyor. Avrupa’da, ABD’de havacılık yerinde sayıyor. ABD’de yüzde 1 küçülme var, Avrupa’da 0.5 büyüyor. Türkiye’deki geçen yılki büyüme yüzde 15,5 bizde daha fazla” dedi. Türkiye’nin transfer merkezi olacağını belirten Yıldırım, şunları söyledi: “Bu Türkiye’nin uçması demek. Afrika, Ortadoğu, Uzakdoğu, Avrupa, Atlantik ötesinden transferler Türkiye üzerinde olacak. Bugün Almanya neyle kalkınıyor. Frankfurt havaalanı, Münih havaalanıyla kalkınıyor. Yani transferler Doğu’ya kayıyor. Küresel krizden zenginlik batıdan doğuya doğru kaydığı için Türkiye ağırlık merkezine oturmaya başladı. 1971’de havacılığın merkezi ABD’ydi. 80’de Avrupa’nın batı, 90 Akdeniz ortalarında, şimdi Türkiye’de. Küresel ekonomik zenginlik değişimine paralel olarak havacılık da yer değiştiriyor. O yönüyle bir havalanı düşünün ne zarar vereceğiz. Gerçekleşen trafik kadar garanti veriyoruz. 9 milyar euro yatırım yapacak. 22 milyar 52 milyon euro da 25 yıl içinde ilave edilecek.” 

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜYE  ULUSLARARASI FİNANSMAN ÖDÜLÜ

İstanbul’a yapılacak 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, uluslararası ekonomi dergisi EMAE Finance tarafından verilen ‘Finansman Ödülü’ün sahibi oldu. ICA tarafından yapılan açıklamaya göre, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika genelinde finansal piyasaları takip eden, finans dergisi EMEA Finance tarafından ödüle layık görüldü. Proje, 2013 yılında “Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Bölgesinin En İyi Kamu-Özel-İşbirliği (KÖİ-PPP) Modelli Proje Finansmanı” ödülünün sahibi oldu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün proje finansmanı için, 7 banka katılımı ile 2,3 milyar dolar tutarlı kredi sözleşmesinin anlaşması, Ağustos 2013’te imzalanmıştı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ni gerçekleştirecek IC İÇTAŞ - Astaldi konsorsiyumu ICA’nın finansman talebi, Garantibank International NV, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası TAO, Ziraat Bankası, ve Yapı ve Kredi Bankası katılımı ile karşılanıyor.

TEMELİNİ BUGÜN BAŞBAKAN ATACAK

Maliyetinin 10 milyar 247 milyon avro olması öngörülen havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor. Havalimanında 500 uçak park edebilecek. 3. havalimanının temeli, Başbakan Erdoğan tarafından bugün saat 16.00’da atılacak. İhalede 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu vermişti. Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen üçüncü havalimanı tamamlandığında yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

Bu haber toplam 1952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri