Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin en uzun yürüyüş yolu

01.02.2011 12:14
İzmit şehir merkezinden başlayan yürüyüş yolu, Kartepe ilçesi'ne ulaştı. Yeni yapılan ek yollar, yürüyüş yolu 17.5 kilometreye ulaşarak Türkiye'nin en uzun yürüyüş yolu unvanını aldı.

Modern şehirlerin sosyal alanları arasında yer alan yürüyüş yolları, sağlıklı yaşama büyük ölçüde katkı sağlıyor. İnsanları stresli şehir yaşamından uzak tutan ve şehir merkezinde spor yapma imkânı sağlayan bu alanlar vatandaşlara sağlıklı yaşam olanağı sunuyor. Türkiye'nin en uzun yürüyüş yoluna sahip olan Kocaeli, 3,5 kilometrelik ilave parkuruyla vatandaşların şehir merkezinde bir uçtan diğerine yürüme imkânı sağlıyor. İzmit merkezde başlayan yürüyüş yolu 17,5 kilometre devam ederek Kartepe ilçesine kadar uzanıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şehrin merkezinden geçen demiryolu yürüyüş yolu haline getirerek kilometrelerce uzunlukta bir yürüyüş güzergahı oluşturuldu. Yürüyüş yolu, Merkez Bankası'ndan başlayarak Yahya Kaptan'a, oradan da Kartepe ilçesi Köseköy tren istasyonu bitimine kadar uzanıyor.

Güzergahın 3,5 kilometrelik yeni kısmı yürüyüşü daha da cazip hale getiriyor. Yol boyunca spor sahaları, kamelyalar ve çeşmeler yer alıyor. Güzergah boyunca yürüyüş yapanlara ağaçlar eşlik ediyor. Yol boyunca yer yer çocuk oyun grupları, fitness alanları ve basketbol sahası yer alıyor. Yürüyüş yolu ayrıca gece yürüyüşlerine imkan sağlamak için aydınlatılıyor.

DİNLENCE ALANLARI OLUŞTURULACAK

Yürüyüş yolu üzerinde bulunan kullanılmayan tren rayları nostalji oluşturması için kaldırılmadı. Ağaç ve çiçeklerle yeşile bürünen yolun üzerine halkın dinlenmek için kullanabileceği oturma grupları, spor amaçlı fitness alanları, basketbol sahası ve çocuk oyun sahaları yerleştirilecek. Yürüyüş yapan vatandaşlar kısa molalarda bu alanlardan faydalanabilecek. Yürüyüş yolunda gece aydınlatması da yer alacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 2942 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri