Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye yıl sonunda uçuşa geçecek!

23.09.2013 11:00
Güneydoğu'da Shell'le ortak 5 kuyu açılacak. Türkiye gelecek yıldan itibaren kayagazı potansiyelini ortaya çıkartacak.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı heyeti kaya gazı araştırması ve üretimini incelemek için ABD ve Kanada'da temaslarda bulundu. Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin Türkiye'ye yatırım yapmak istemesini değerlendiren Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye'nin kaya gazı potansiyelini bu alanda tecrübeli şirketlerle birlikte ortaya çıkarmak istiyoruz. Enerji ithalatımızı azaltacak her kaynağın peşine düşmeye ve sonuna kadar değerlendirmeye kararlıyız" dedi.
 
ABD ve Kanada'yı ziyaret eden Enerji Bakanlığı heyeti, kaya gazı araştırması ve üretimini incelemek amacıyla sahaya indi. Petrol İşleri Genel Müdürlüğü heyeti tarafından gerçekleştirilen ziyarette kaya gazı teknolojisi konusunda bilgi alındı.
 
Heyet, kaya gazının arama ve üretiminin yapıldığı ABD ve Kanada'da kaya gazını düzenleyici, denetleyici, yönetici kurum ve kuruluşlarla, hidrolik çatlatma konusunda servis veren şirketlerle ve uzman meslek örgütleriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Toplantılarda kaya gazı aranması, üretimi, denetimi, gözetimi, ruhsatlanması ve çevresel uygulamalar gibi konular gözlemlenerek aktarıldı.
 
Ziyaret sırasında toplantılar, görüşmeler ve saha araştırmalarında şunlar gerçekleşti:
 
• Kaya gazı üretim sahaları gezilerek hidrolik çatlatma (kaya gazı çıkartılması), yatay kuyu açılması operasyonları ve üretim tesisleri incelendi. Ayrıca sondaj ve üretim laboratuarlarıyla araştırma geliştirme tesisleri ziyaret edilerek kullanılan teknolojik cihazlarla ilgili bilgi alındı.
 
• Derin deniz sondajları eğitim simülatörleri izlenerek bilgi alındı.
 
• Çevresel etkiler, çevrenin korunması için alınan önlemler, ilgili kanun-tüzük ve bağlı mevzuatlar ve kamuoyu hassasiyetleri konularında bilgilendirme toplantıları gerçekleşti.
 
• Türk heyeti tarafından Türkiye'deki petrol arama ve üretim faaliyetleri ve Türkiye'deki yatırım ortamı ve olanaklarına ilişkin sunum yapılarak bilgi verildi. Beraberinde yeni petrol kanunu tanıtımı da yapıldı.
 
"POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARMAK İSTİYORUZ"
 
Heyetin temaslarını değerlendiren Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Kaya gazı hem dünya hem de bizim için yeni bir kaynak. Dünyada başarılı olmuş örnekleri incelemek üzere ABD ve Kanada'ya giden heyetimize gösterilen ilgiden memnuniyet duyduk. Türkiye'nin kaya gazı potansiyelini bu alanda tecrübeli şirketlerle birlikte ortaya çıkarmak istiyoruz. TPAO ve Türk özel sektörü, dünyanın yeni gözdesi kaya gazına yönelik olarak uluslararası şirketlerle birlikte yatırımlarını artıracaktır. Enerji ithalatımızı azaltacak her kaynağın peşine düşmeye ve sonuna kadar değerlendirmeye kararlıyız" dedi.
 
YIL SONUNDA OPERASYON BAŞLIYOR
 
Kaya gazı çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Taner Yıldız, "Trakya ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizde, İç Anadolu ve diğer iç havzalarımızda kaya gazı potansiyeli var. TPAO, Trakya ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde, normal metotlarla üretilemeyen petrol ve doğal gaz bulgularını hidrolik çatlatma yöntemiyle üretmek amacıyla 4 yıldan bu yana çalışmalar yapıyor. TPAO tarafından öncelik verilen Güney Doğu Anadolu ve Trakya'da üretimi bitmiş ya da üretim yapılamamış eski kuyularda hidrolik çatlatma yapılarak üretim yapılması için bu yıl sonundan itibaren operasyona başlanacak'' dedi.
 
TRAKYA'DA PİLOT PROJE HAZIRLIĞI BAŞLADI
 
Bakan Yıldız, TPAO'nun Trakya'daki bir pilot projeyle, tek başına kaya gazı arama ve üretim faaliyeti yapmak üzere ön hazırlıklara başladığını belirtti. Yıldız şöyle devam etti:
 
"Kendi bünyemizde özel bir ekip oluşturduk. Buradan olumlu sonuç alırsak, o bölgede arka arkaya sondajlara devam ederiz. Mesela ABD'de ciddi bir kaya gazı üretimi var. Bu sayede 1000 metreküp gazı 105-110 dolara üretiyor ve neredeyse bu fiyattan satıyor. Kaya gazı üretimine başlayabilirsek bu kuşkusuz bizim için ekonomik olacak. TPAO Trakya'da Jeolojik ve jeofizik etüdleri yapıyor, hangi kuyularda nasıl bir çalışma yapılır onu tespit ediyor. Yıl sonuna doğru nokta tespit edilmiş olacak ve sondaj faaliyetlerine gelecek yılın ilk aylarında başlanacak gibi görünüyor. Burada mevcut olan kaya gazı potansiyelinin üretilebilirliğini görmemiz önemli."
 
Yıldız, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Batman ve Diyarbakır'da 4 ruhsat alanında Shell ile ortak kaya gazı ve petrol arama çalışmaları kapsamında 5 adet dikey kuyu açılacağını vurgulayarak, "Sonuçlara göre sonradan 2 yatay kuyu açılacak. TPAO dikey kuyulardan birinin sondajını da kendisi yaptı. Bu projelerin kısa zamanda gerçekleştirilmesiyle ülkemizin kaya gazı ve kaya petrolü potansiyeli ortaya konulacak'' diye konuştu.
 ENSONHABER

Bu haber toplam 2372 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri