Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin sözde kaybı Zaman'ın sevinci oldu

25.03.2014 15:59
Türkiye'de sadece satışı yapılan bir otomobil markasının Batı ve Doğu Avrupa pazarlarından çıkma kararı almasını Zaman 'Bir otomobil devi daha Türkiye'den çekiliyor' başlığı ile manşete taşındı.

Haber 7'den Yahya Gür'ün haberine göre Zaman gazetesi ve internet sitesinden verilen haberde Türkiye'deki otomobil pazarı değerlendirmesi yapılırken ilginç ifadeler kullanıldı. Serkan Şahin imzasını taşıyan 'Bir otomobil devi daha Türkiye'den çekiliyor' başlığı atılan haberde  gelişmekte olan ülkeler için 2013 zor bir yıl olduğu Amerikan Merkez Bankası FED'in tahvil alım  kararının piyasalarda 'Amerikan ekonomisi toparlanıyor' olarak algılandığı vurgulandı.

Türkiye özelinde cari açığı düşürmek adına alınan kredi sınırlaması ve ÖTV zammı ile Türkiye oto pazarının 2014'te yüzde 30 daralmasının beklendiği vurgulanan haberde oto markalarının bölgesel beklentilerini karşılayamamaları hem de Türkiye'deki iç pazarın bir türlü 1 milyonun üzerine taşınamaması bazı oto markalarının Türkiye'den çıkmasına sebep oğu belirtilerek  2011'de Japon markası Daihatsu, Türkiye'nin de içinde bulunduğu Avrupa bölgesine uygun araç geliştiremedikleri için kâr edemeyişlerini gerekçe göstererek 2013'ten itibaren pazardan çıkacağını açıklaması örnek gösterildi. 

Haberin en ilginç noktası ise "Türkiye'den çekilen otomobil devi' diye duyurulan dünyanın en büyük 4. üreticisi AmerikaChevrolet'in Batı ve Doğu Avrupa pazarlarından çıkma kararı alması.. Türkiye'de üretimle ilgili hiçbir bağlantısı olmayan Chevroletle ilgili haberde " Dolayısıyla üretici, Türkiye'den de ayrılıyor. Bu kararın şirkete maliyeti yaklaşık olarak 1 milyar dolar olacak. Marka, 2015 sonunda bölgeden tamamen ayrılmış olacak. Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki yatırımlarına ağırlık vermeyi planlayan Chevrolet, Türkiye'de ise 10 yıl boyunca Opel bayileri vasıtasıyla yedek parça sağlamaya devam edecek. Şirket bundan sonra bu bölgelerde Opel ve Vauxhall markalarına ağırlık verecek." denildi.

Kaynak: Haber7, Haber7

Bu haber toplam 2428 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri