Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de 30'dan fazla ilde leopar yaşıyor olabilir

05.11.2013 13:31
Uzmanlar, Diyarbakır'da çoban tarafından öldürülen Anadolu Leopar'ından 30 ilde daha olduğunu bildirdi.

 

Neslinin tükendiği sanılan Anadolu Leoparı, Diyarbakır'da ortaya çıktı. Fakat leoparın, Çınar ilçesinde çobanlık yapan Kasım Kaplan'a saldırınca av tüfeğiyle öldürülmesi uzmanları üzdü.

'LEOPAR KEŞKE BENİ ISIRSAYDI'

 

Bilim adamlarına göre Doğu Anadolu Bölgesi'nde bu leoparlardan daha çok var. Ancak, bilim adamları postu çok değerli olan leoparın varlığını gizli tutarak, onu korumaya çalışıyordu. Ege Üniversitesi Zooloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Göçmen, 'Leopar keşke beni ısırsaydı da yaşasaydı' sözleriyle üzüntüsünü dile getirdi.

'LEOPARLAR 30 İLDE DAHA YAŞIYOR'

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Yaban Hayatı ve Ekolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şağdan Başkaya'ya göre, Anadolu Leoparı'nın Türkiye'de 30'dan fazla ilde olma ihtimali yüksek... Ayrıca, Diyarbakır'da öldürülen leopar olayı ile ilgili, Orman ve Su işleri Bakanlığı inceleme başlattı.

LEOPARIN TÜYLERİ TOPLANDI

 

Leoparın saldırı öncesi içerisinde bulunduğu kovuk ve çevresinde inceleme yapan DOĞADER heyeti, yerde bulunan leopara ait tüyleri topladı. Heyetin incelemesi nedeniyle jandarma çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı. Leoparı öldürülen çoban suçlu bulunması halinde 50 bin lira para cezası ödeyecek.

enonhaber

Bu haber toplam 3288 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri