Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de Bir İlk: Kadın Rektör Tesettüre Girdi

11.04.2014 01:45
Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraş tesettüre girdi.

Diyarbakır'da 1974 yılında kurulan Dicle Üniversitesi'nin ilk kadın Rektörü olan Porf. Dr. Ayşegül Jale Saraç, tesetüre girdi. Bu sabah makamına tesettürlü kıyafetiyle gelen Saraç'ı görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Türkiye'nin tesetürlü ilk rektörü olan Saraç'ın tesettür kararına ilişkin daha sonra açıklama yapacağını belirtti.

Saraç'ın ilk tesettürlü fotoğrafını ise Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Facebook sayfalarında paylaştı. Eyigün, "Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç hocamız, bugün makamına başörtülü olarak geldi. Sayın Rektörümüz böyle bir karar aldı. Biz de kendisine hayırlı olsun diyoruz" dedi. Bir çok kişi de fotoğrafa yorum yaparak hayırlı olsun dileğinde bulundu.

PROF. DR. AYŞEGÜL JALE SARAÇ KİMDİR?

31 Mayıs 1959 yılında Diyarbakır'da dünyaya geldi. 1983'te Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden dönem ikincisi olarak mezun oldu.1988'de Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olarak meslek hayatına adım attığı Dicle Üniversitesi'nde; 1991'de doçent, 1997'de profesör oldu. 2004'te İtalya'da Dünya Lazer Kongresi'nde ekipçe aldıkları "Dünya Birinciliği Kupası" nedeniyle Diyarbakır Valiliği tarafından "Bilime Katkı Onur Ödülü" ile ödüllendirildi. Saraç, 06 Ağustos 2008 tarihinden bu yana iki dönemdir Dicle Üniversitesi Rektörlük görevini yürütüyor.

Bu haber toplam 6636 defa okunmuştur
Özgürlükler Genişletilmeli
Ahmet Remzi TURAN
İçinde yaşadığımız yirmibirinci yüzyılda ülkemimizin demokrasi çıtası yüksek değildir.Şapka giymedikleri sarık taktıkları gerekçesi ile yüzlerçe kişi savunmaları bile alınmadan idam edildi. Müslüman dinini yaşıyorsa en büyük tehlike ilan edildi.İrticacı denildi. ülkemizde Batı hariç diğer devletlere şöyle bir bakalım 28 eyalet 22 resmi dilin olduğu Hindistanda müslümanlar azınlıkta olduğu halde istedikleri gibi giyinirler istedikleri gibi ibadetlerini yaparlar kimse kimseye karışmaz.Sih sih gibi giyinir hindü kendi geleneklerine göre müslüman kendi gelenek göreneklerine göre yaşar.Hristiyan kendi inancına göre yaşar Malezya öyle endonezya öyle halbuki bu ülkeler de sanayii gelişmiştir.Madem müslümanız Allah kapanmayı emrediyor Allahın emrini uyguluyorUz.Bundan daha güzel şey ne olabilirki .Allahın emrettiği emirlerini yapmaz isek mahşerde mutlaka cevabı verilecek zamanla köhneleşmiş zincirler kırılacak inşallah
11 Nisan 2014 Cuma 10:16
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri