Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Türkiye'de GAZETECİ KILIKLI Ajanlar?"

12.03.2011 18:00
İstihabarat servisleri gazetecileri nasıl kullanıyor? Ajan gazeteciler var mı? İşte dünyadan örnekler...

Ergenekon soruşturması kapsamında odatv'de yapılan aramalarda ele geçirilen belgeler, Odatv'nin İsrail'le bağlantısı iddiaları gazetecilik ile istihbaratçılık arasındaki o ince çizgiyi tekrar tartışmaya açtı.

Örneğin geçtiğimiz aylarda İngiliz The Telegraph Gazetesi'nin ortaya attığı, "AKP seçimler için İran'dan 25 milyon dolar bağış aldı" yalan haberi önce 15 dakika içinde İsrailli Haaretz Gazetesi tarafından alıntılanmış oradan Oda tv bu haberi Türk medyasına servis etmişti.

Bu haberin yalan olduğu geçen hafta ortaya çıktı ve İngiliz gazetesi tazminata mahkum edildi.

Gelelim gazetecilik ile istihbaratçılık arasındaki ince çizgiye ve gazeteci kılığına girmiş istihbaratçılara...

Dünyada bu olayın pek çok örneği var.

Diplomat istihbaratçılarında etkinlik alanı vardır ama gazeteci kılığına girmiş ajanlar neden daha makbuldür?

Kanal 24'de Fuat Kozluklu'nun Moderatör programında "ajan gazeteciler" ve İstihbarat servislerinin gazetecileri nasıl kullandığı Gazeteci Ardan Zentürk tarafından örneklerle anlatıldı.

Gazetecilik ile istihbaratçılık arasında çok ince bir çizgi var. Gazetecilerin de haber kaynakları vardır. Bilgi toplarlar ve haberlerini öyle yaparlar; istihbaratçılar da aynı şekilde bilgi toplarlar ama onlar rapor yazar.

Bir gazetecinin ilişki ağı esasen bir ajanın ilişki ağına göre daha yüksektir. Çünkü gazetecinin kimliği bellidir ve açığa çıkma gibi bir kaygısı yoktur.

Bu nedenle de diplomat kılığına girmiş bir ajanla gazeteci kılığına girmiş bir ajanın etkinlik alanı daha yüksektir.

Gazetecilik mesleği özellikle Soğuk Savaş yıllarından bugüne kadar istihbarat örgütleri tarafından hoyratça kullanılan bir meslek haline geldi diyen Ardan Zentürk, gazeteci kılığına girmiş istihbaratçılarla ilgili dünya basınından çarpıcı örnekler verdi.

Örneğin 1996 yılında ABD kongresine verilen bir raporda CIA'in hem Amerikalı hem de dünya çapındaki gazetecileri kullandığı resmen kabul edildi.

İşte istihbaratçılar tarafından kullanılan yabancı gazeteciler ve yaptıkları olaylardan birkaç örnek;

Peki Türkiye'de durum ne?

Program moderatörü Fuat Kozluklu Türkiye'deki "ajan gazeteciler"le ilgili isim vermedi ama adres gösterdi. Kozluklu, Türkiye'de siyaseti dizayn etmeye çalışan yazarlar, gazeteci kılıklılar var ama onlar ortaya çıkarılamıyor dedi.

İşte Fuat Kozluklu'nun o çarpıcı sözleri;

 

Kaynak:
Bu haber toplam 5550 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri