Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

''Türkiye'de imsak vakti de oruç vakti de yanlış''

21.08.2011 20:13
Ramazan ayıyla birlikte başlayan namaz ve oruç tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Ancak bu kez ortaya atılan iddia oldukça ciddi...

Ramazan ayıyla birlikte başlayan namaz ve oruç tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Ancak bu kez ortaya atılan iddia oldukça ciddi. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, Türkiye'de imsak vakti yanlış hesaplandığını söyledi.

Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır. Bayırdır'a göre yanlışlık öyle yenilir yutulur gibi değil. Fark tam 50 dakika. Bayındır'ın iddiaları bununla da sınırlı değil. İddialara göre, Türkiye'nin sabah namazı vakti de yanlış.

Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi tarafından Süleymaniye Camisi'nin yanındaki Mimar Sinan Cafe Terası'nda düzenlenen imsak rasatı (gözlemleme) programına gazeteciler ve vatandaşlar katıldı.

50 DAKİKA ERKEN BAŞLIYOR

İmsak vaktinin, Türkiye'de erken başladığını öne süren Prof. Dr. Bayındır burada yaptığı konuşmada, imsakın orucun başlama vakti olduğunu, dolayısıyla sabah namazının da erken kılındığını söyledi.

Namazların zamanlarında kılınması gerektiğini ifade eden Bayındır, vakitleri dışında farz namazlarının kılınamayacağını, bu nedenle vatandaşların sabah namazlarını daha geç kılmaları gerektiğini ifade etti.

"50 DAKİKA İLERİ OLMASI GEREKİR"

Bunun sebebinin imsak vaktinin yanlış hesaplanması olduğunu ileri süren Bayındır, kendilerinin yeni bir takvim hazırlama çalışmalarının olduğunu da kaydetti. Takvim hazırlamanın çok ciddi ve zor bir iş olduğuna değinen Bayındır, çalışmaları sonuçlandığında imsak vaktinin bugünkü saatten 50 dakika ileri olacağını söyledi.

NAMAZLAR KABUL OLMAZ

Şu ana kadar kılınan namazların kabulü konusunda, vatandaşların durumdan haberlerinin olmaması nedeniyle bir sorun teşkil etmeyeceğini savunan Bayındır, ancak bundan sonra, bile bile kıldıklarında, bu kişilerin namazlarının kabul olmayacağını dile getirdi.

18 asırdan beri İslam aleminde yürürlükte olan bu uygulamaya, yapılan gözlemle son verileceğini umduklarını söyleyen Bayındır, şunları kaydetti:

"İmsak vaktinde, gecenin karanlığına, güneşten gelen kızıl ve beyaz ışıklar karışır ve gittikçe yoğunlaşır, beyaz ışık belirginleşmeye ve kızıl ışık ayrı bir hat oluşturmaya başlar. Doğu ufkundaki bu ilk aydınlanmaya Türkçede 'şafak', Kur-an'ı Kerim'de 'fecr' adı verilir. Bu gerçekleştiğinde imsak vakti gelmiş demektir. Ama bugünkü vakitte gökyüzü hala kapkaranlık bir durumda."

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, gözlemini izlemeye gelen yaklaşık 250 vatandaşla, sahurunu saat 05.33'e kadar sürdürdü, imsak vakti rasatının ardından bu kişilerle sabah namazını Süleymaniye Camisi'nde kıldı.

 

Bu haber toplam 5286 defa okunmuştur
Önemli Bir Konu
T.Ş.
Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır'ın ortaya attığı bence çok geç kalınmış, yıllar önce çözülmüş olması gereken bir konu. İmsak kelimesinin anlamını öğrenip şimdi uygulanan imsak vaktinde güneşin doğduğu yöne bakacak olursak kapkaranlık bir gece vakti olduğu açıkça görülmektedir. 18. asırda şimdi uygulanan bu imsak vakti uygulamasını kim uygulamaya koyduysa; ya İslam dinini bilmiyordu, ya hocalara gıcığı vardı ki erkenden uykularını bozmak istedi ya da müslümanlara gıcığı vardı ki hem gece yarısında uykudan kaldırmak hem de uzun süre insanları aç susuz bırakmak istedi. Açlık neyse ama bu sıcak yaz günlerinde uzun süre susuz kalmanın zararları oldukça fazla. Şu anda Mekke'de bizim kullandığımız zaman çizelgesine göre bile oruç tutma süresi bize göre yaklaşık bir saat daha kısa. Bugün uygulanan bu imsakiye takvimi bir çeçit insana eziyet takvimi. Bir an önce bu uygulamaya son verilip olması gerektiği şekilde yeniden düzenlenmelidir.
28 Ağustos 2011 Pazar 23:32
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ne Günlere Kaldık Yarabbi
R.İsmail NERGİS
Allahın emri için oruç tutuyoruz.diyorki 50 dakka erken başlıyoruz .50 dakika erken başladığımız kabul etsek bile oruçlar sahihtir.geç başlalak orucu asla olmaz.Tv lerde görüyoruz Suudi arabistanda sabah namazı şafii ve hanbeli mezhebi görüşleri uyarınca ilk fecirde kılınıyor.yani biraz erken kılınıyor bizimki son fecirde durup durup insanların aklını karıştırıyorlar.islamda tefrikaya yer yok.tutulan oruçlar ve kılınan namazlar için vakit hatası yok.o kadar zalim var o kadar konunun uzmanı var onlar bilmiyorda bir kişi mi biliyor bu hususu anlamakta güçlük çekiyorum,
22 Ağustos 2011 Pazartesi 15:22
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri