Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'den 28 Yıl Sonra Bir İlk

17.11.2013 15:15
Türkiye, ABD'li Exxon'un 28 yıl önce beton dökerek kapattığı İskender'un açıklarındaki Gülcihan-2 kuyusunu yeniden açacak.

TPAO, derin denizlere açılıyor. İlk sondaj ise ABD'li Exxon'un 28 yıl önce petrolün fiyatı 10 dolar olduğu için beton dökerek kapattığı İskender'un açıklarındaki Gülcihan-2 kuyusunda yapılacak. Bölgede 5 bin metre derine inilecek.

TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ'E DE AÇILDI

Star'ın haberine göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) derin denizlere açılıyor. Karadeniz'de dünya petrol devleri ile sondaja imza atan Türkiye, Doğu Akdeniz'e de açıldı. Doğu Akdeniz ruhsatları dahilinde derin denizlerde ilk sondaj için İskenderun baseninde Gülcihan-2 kuyusuna yıl sonuna kadar kazma vuruluyor.

İLK DERİN SONDAJ 28 YIL ÖNCE YAPILMIŞTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın bütçe sunuşunda yer alan bilgilere göre, sondajın bu ay içerisinde başlaması planlanıyor. TPAO'dan edinilen bilgilere göre, Türkiye'nin Akdeniz'deki ilk derin deniz sondajının geçmişi 28 yıl öncesine kadar dayanıyor.

ABD'Lİ FİRA KUYUYU KAPATTI

1985 yılında ABD'li Esso'nun İskenderun'un 100 metre deniz açığında Gülcihan-1 kuyusu açtığı bilgisini veren bir yetkili "O yıllarda şu anki adı Exxon olan Esso şirketi petrol keşfi yaptı. Ancak petrol varil fiyatı o tarihlerde 10 dolardı. Rakam düşük olduğu için kuyu ekonomik bulunmadı ve çimento ile kapatıldı" dedi.

DÜNYA DEVLERİ İLE GÖRÜŞÜLÜYOR

TPAO'nun son iki yılda yaptığı çalışmalara göre sadece bu alanda önemli miktarda petrol rezervi bulunuyor. Bakanlık yetkilileri Gülcihan sondajında yaklaşık 5 bin metreye inerek Türkiye'nin Akdeniz'in ilk derin deniz sondajını yapacağını belirterek "Akdeniz'de ilk petrolü buradan üretmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

DÜNYA DEVLERİ İLE GÖRÜŞÜLÜYOR

Bu arada Türkiye'nin satın aldığı Barbaros Hayrettin Paşa gemisi sismik çalışmalara devam ederken, dünya devi Shell ile önümüzdeki yıl Antalya'da ilk sondajın yapılması planlanıyor. Mersin ve İskenderun için ise dünya devleri ile görüşülüyor.

Star

Bu haber toplam 1720 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri