Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'den Rusya'ya jet 'Türkmen' uyarısı!

20.11.2015 17:39
Başbakan Davutoğlu, Mali'deki otel baskını ve Suriye’deki son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, rehin olan vatandaşlarla irtibatta olduklarını bildirirken, Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırılarla ilgili de konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mali'deki otel baskını ve Suriye’deki son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

MALİ'DE REHİNE KRİZİ

"Kriz masası oluşturuldu, 5 vatandaş kurtarıldı. Rehin olan 2 vatandaşımızla iletişimimiz var.

BAKANLAR KURULU

Cumhurbaşkanı Ankara'ya dönünce en kısa zamanda kabineyi açıklayacağız. Bakanlar kurulunu kısa sürede açıklayacağız.

TÜRKMENLERE SALDIRILAR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkmen köylerine yönelik harekata ilişkin, "Suriye rejimine buradan bir kez daha uyarılarda bulunuyoruz. Her yerde olduğu gibi sadece Türkmen olmaları hasebiyle değil Türkmen, Arap, Kürt hiçbir ayrım yapmadan biz sınırımızın yakınında sivillere dönük yapılan saldırıların hepsine anında, gerekli girişimlerle tepkimizi ortaya koyduk" dedi.

KÖY KÖY MESELENİN TAKİBİNDEYİZ

Saldırıların tamamıyla sivillere yönelik olduğunu belirten Davutoğlu, "Şu anda 40 Türkmen yaralı mevcut. Köy köy meselenin takibindeyiz. Rusya tarafıyla da bu anlamda Türkiye'nin hassasiyeti olan bölgelerin, köylerin bildirilmesi konusunda bir görüşme oldu. Dün gece bütün gece boyunca askeri, istihbari ve diplomatik birimlerimizle değerlendirmeler yaptık. Her şeyden önce şunu ifade etmek isterim, bu saldırı dahi Suriye rejiminin ne kadar kanlı ve barbar olduğunu ortaya çıkarmıştır" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Birincisi, sivil halka karşı yapılan her türlü saldırıya karşıyız. İkincisi, sınır boylarımızda yeni mülteci dalgası oluşturacak saldırılara zaten karşıyız. Üçüncüsü de Bayırbucak Türkmenleri asırlarca orada yaşamış kardeşlerimizdir diğer Suriyeliler gibi. Onlara dönük bu barbarca saldırıyı en şiddetli şekilde kınıyoruz ve bu konuda da herkesi duyarlı davranmaya bir kez daha davet ediyoruz. 'Teröre karşı mücadele veriyoruz' iddiasıyla oradaki Türkmen, Arap, Kürt kardeşlerimize dönük yapılan katliamları da kimse meşru kılamaz."

RUS BÜYÜKELÇİSİ ÇAĞRILDI

Davutoğlu, harekata Rus uçaklarının da katıldığı bilgisine ilişkin, "Onun için dün gece vakti itibarıyla, Dışişleri Bakanımıza, Rus Büyükelçisi'nin bakanlığa çağrılarak bu konuda gerekli bilgilendirme için ve gerekli girişimlerde bulunulması talimatı verdim. Gece Rusya Büyükelçisi de bu anlamda bakanlığımıza çağrıldı. Kendilerine çok açık bir ifadeyle, eğer Rus Hava Kuvvetleri ve Rusya'da askeri bir mevcudiyeti DEAŞ'a karşı mücadele edecekse, bunu DEAŞ'a karşı yapmalılar ama Türkiye'nin sınır boylarında sivil halka karşı katliam mahiyetinde ve misket bombaları da atacak şekilde eğer sivil halk Türkiye'ye yöneltilir, yeni bir mülteci akımı ortaya çıkarsa, bundan, bu konuda katkıda bulunan herkes sorumlu olur" diye konuştu.

Bu haber toplam 1392 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri