Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'den Somali'ye kemik yakma fırını

19.08.2011 18:45
Somali ziyaretini sürdüren Başbakan Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Başbakan Erdoğan, Somali'nin en zor dönemlerden birini geçirdiğini belirti.

Erdoğan, daha önce Darfur kamplarını da gezdiğini ancak buradaki durumun çok daha kötü olduğunu gördüğünü söyledi.

Erdoğan, geniş bir kafile ile burada bulunduklarını amaçlarının dünyanın dikkatini çekmek istediklerini belirterek " Dünyanın bir noktasında yaşananların dünya tarafından görülmesini istiyoruz" dedi.

Geçen hafta İstanbul'da İslam ülkeleri teşkilatının toplantısının yapıldığını hatırlatan Erdoğan bu toplantıda beklediğini bulamadığını söyledi.

Erdoğan, "medeni dünyanın" sadece sözden ibaret olmadığını göstermesi için buranın iyi bir fırsat olduğunu gördü.

ÇOCUKLARIN DURUMU ANLATILIR GİBİ DEĞİL

Erdoğan, Somali'de yaptıkları zıyaret sırasında çocukların durumunu yakından gördüklerini, hastaneye kaldırılan çocukların yolda hayatlarını kaybettiğini öğrendiğini dile getirerek "Biz Somali için birilerinden bir şey beklemiyoruz. Ülke olarak elimizden geleni yapacağız. İstanbul'da yapılacak bir toplantıda Somali için neler yapılacağını geniş kapsamlı bir şekilde ele alacağız." dedi.

Erdoğan, kaynakların israfına gitmeden verimliliği esas alacak şekilde yatırımlara girmenin gerekli olduğuna inandığını belirterek, "Sürakle koordinasyonumumuzu sağlamamız lazım. Kurumsal milliyetçiliğe gitmeden burada ortak adımı atmamız gerekiyor."

BÜYÜKELÇİLİK AÇILIYOR

Türkiye'nin en kısa zamanda Somali'de büyükelçilik açacağını açıklayan Erdoğan, öncelikle Türkiye'ye tahsis edilen bir binada elçiliğin açılacağını, daha sonra Türkiye için ayrılan büyük bir arazide büyükelçilik inşaatına başlanacağını söyledi.

ACİL HASTANE YATIRIMI

Erdoğan, ayrıca atıl durumdaki bir büyük bir hastaneyi devralarak yeniden restore edrilerek Sağlık Bakanlığı, Kızılay ve Yeryüzü Doktorları olarak ortak işletmeye açılacağını söyledi.

Bölgede ciddi bir su sorunu bulunduğunu söyleyen Erdoğan, acil açılacak su kuyaları ile bu soruna cevap vermeye çalışacaklarını enerji noktasındaki eksiliği de enerji jeneratörleri ile kısa dönem için gidermeye çalışacaklarını anlattı.

KEMİK YAKMA FIRINI VE ÇÖP KAMYONLARI DA TÜRKİYE'DEN

Havaalanından şehir merkezina acil olarak bir yol yapacaklarını ve yol kenarında kesilmiş ve kurumuş hayvan cesetlerinin kaldırılmasının gerektiğini bu kemikleri yakacak fırınların kurulması için çaba harcayacaklarını söyledi. Erdoğan şehrin temizliği için de Türkiye'den çöp kamyonlarını göndereceklerini de belirtti.

Okul noktasında yaşanan eksikliği de TOKİ'nin devreye girerek çözüme kavuşturacağını söyleyen Erdoğan, Somali ile bu süreci beraber yamaşayı hedeflediklerini söyledi.

Erdoğan, Türkiye'de fakirler varken neden Somali diyenlere de acilen Somali'ye gelmelerini tavsiye etti. Erdoğan ayrıca Somali'de güvenliğin sağlanması için ülke olarak elinden geleni yapacaklarını açıkladı.

ROTAHABER

 
Bu haber toplam 2516 defa okunmuştur
BAŞLIK BAŞKA HABER BAŞKA
hayati
Türkiye'den Somali'ye kemik yakma fırını... Hakkâri'nin Çukurca ilçesindeki saldırının ardından PKK'nın kullandığı silah ve mayınları yeniden gündeme getirdi. LÜTFEN DÜZELTİN
19 Ağustos 2011 Cuma 18:52
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri