Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'den tarihe geçecek adım!

26.03.2013 12:00
“Doğalgazın fiyatı Rus gazından çok daha ucuz olacak”

 

KUZEY Irak Kürt Bölgesi’nin petrol ve doğalgaz konularında uluslararası yatırımcılara danışmanlık yapan Shwan Zulal, Türkiye’nin Bölgesel Kürt Yönetimi ile yapacağı kapsamlı enerji anlaşmasının, Türkiye tarihinde yapılan en iyi enerji anlaşmalarından biri olacağını savunarak, Doğalgaz ın fiyatı Rus gazından çok daha ucuz olacak” dedi.
 
KUZEY Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (KRG) Başbakanı Neçirvan Barzani , ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Irak ziyaretinin hemen ardından Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Ankara’ya geldi. Görüşmenin gündeminde Türkiye ve KRG arasındaki enerji işbirliği ve barış sürecinin olduğu tahmin ediliyor.
 
Irak’ın ve özellikle Kürt Bölgesi’nin enerji politikalarını en yakından takip eden isimlerden Danışman ve Analist Shwan Zulal, Türkiye’nin KRG ile yapacağı kapsamlı enerji anlaşmasının “Türkiye’nin bugüne kadar yaptığı en iyi anlaşmalardan biri olacağını” söyledi.
 
AVRUPA’YA KRİTİK MESAJ
 
Hürriyet'te yer alan habere göre; Neçirvan Barzani’nin geçtiğimiz hafta Almanya’da KRG’nin enerji politikalarına yönelik önemli açıklamalar yaptığını kaydeden Zulal, “Barzani, KRG’nin Avrupa için nasıl tedarikçi olabileceğini anlattı, hatta somut olarak bir boru hattından bahsetti. Kürt gazının Avrupa için önemini vurguladı” diye konuştu.
 
Barzani, Almanya’daki konuşmasında doğalgazda önce iç pazardaki ihtiyacı karşılamayı hedeflediklerini belirterek, “Ardından KRG, Türkiye ve Avrupa’nın uzun vadeli doğalgaz ihtiyaçlarına karşılık verebilir. Şu anda Türkiye’deki meslektaşlarımızla ve uluslararası petrol şirketleriyle Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya gaz ihraç etmek için müzakere halindeyiz” diye devam etti.
 
Hem yakın hem ucuz
 
NEDEN bugüne kadar yapılan en iyi anlaşmalardan biri olacak sorusunu ise Zulal şöyle yanıtladı: “1) Gaz sahaları kolay ulaşılabilir. Hem çıkarması daha ucuz, hem de kolaylıkla sınıra taşınabilir. 2) Gazın fiyatı Türkiye’nin Rusya’ya ödediğinden çok daha cazip olacak. KRG’nin Türkiye ile ilişkilerini iyi tutması gerekiyor, bu nedenle Türkiye’nin pazarlıkta eli kuvvetli.”
 
Bu haber toplam 2430 defa okunmuştur
Senin gibilere
Velican
Şu ankinden ucuz olacak deniyor sen ne diyorsun? Ha sen öyle istiyorsan o başka!
02 Ağustos 2013 Cuma 03:42
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
desene
hacı bostan
desenize türkiyedeki dogalgaz şirketleri köşe olucak ucuza alıp dünyanın en pahalı gazını geciricekler Türk milletine.
26 Mart 2013 Salı 17:04
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri