Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiyeli mühendislerden dünyada bir ilk!

15.03.2015 23:33
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ürettiği Mobil Güneş Pili Sulama Makinesiyle 150 dönüme kadar alan güneş enerjisiyle sulanabilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, güneş enerjisiyle çalışan ve güneşe göre yön değiştiren sulama makinesi üretti.

 

Bakanlığın yazılı açıklamasına göre, Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi 8 yıl süren çalışmalar sonucunda üretildi ve Türk Patent Enstitüsü(TPE) tarafından da onaylandı.

 

DÜNYADA İLK

 

Bakanlığa bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü (GAPTAEM) tarafından yürütülen TÜBİTAK-1001 110O541 nolu projesi kapsamında üretilen Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi, mobil kullanım ve güneşe göre hidrolik hareket ve panel temizleme üniteleri açısından dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

 

Makine, güneşten aldığı enerji ile özellikle sulamaların yoğun yapıldığı yaz aylarında 14 saate kadar çalışabiliyor, ekstra akü ile gece sulamaları yapabiliyor ve 170 metreden çıkardığı su ile 150 dönüm alanı sulayabiliyor.

 

GAP, Akdeniz, İç Anadolu ve Ege bölgelerinin güneşlenme süreleri de dikkate alındığında, çevreye duyarlı ve maliyeti düşürecek bu sistemlerin yaygınlaştırılması planlanıyor. Sistem, kuru tarım yapılan ve elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde, özellikle gölet ve kanal kenarlarındaki arazilerde, damla sulama gibi kapalı sulama sistemlerine entegre edilerek kırsal alanda enerji transferi ve sulama ihtiyacı karşılanabilecek.

 

 

Bu haber toplam 1598 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri