Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin dev adımından rahatsız olan üçlü

01.01.2013 13:49
Savunma sanayi uzmanı Yakup Evirgen, “Göktürk–2 Türkiye’nin istihbarat ağını geliştirecek. Öyle ki yerde hareket eden her şey rahatlıkla görüntülenebilecek. Bundan da başta İsrail, PKK ve Ergenekon rahatsız olmakta” dedi. Evirgen, ODTÜ’de yaşanan olayları

 

KENAN ADEM KIZILAĞIL'ın haberi
 
Savunma sanayi uzmanı Yakup Evirgen, “Göktürk – 2 Türkiye’nin istihbarat ağını geliştirecek. Öyle ki yerde hareket eden her şey rahatlıkla görüntülenebilecek. Bundan da başta İsrail, PKK ve Ergenekon rahatsız olmakta” dedi. Evirgen, ODTÜ’de yaşanan olayları ve gerilimi yükseltme çabalarını bu yönde değerlendirmek gerektiğini vurguladı.
 
Uydu sistemlerinin, yörüngeye oturduğu zaman ne amaçla kullanılacağının belli olduğunu ifade eden Yakup Evirgen, “Göktürk – 2 uydusu da uzaya gönderilirken sistem üzerinde çalışan mühendisler bunun amacını belirledi. Uydunun amaçları geniş, başta istihbarat olmak üzere, maden ocakları ve tarım alanlarını gözetleme görevini de yapacak” dedi. Evirgen, Çin'den fırlatılan Göktürk-2'nin istihbaratta önemli olduğunu, bu durumun başta İsrail olmak üzere birçok ülkeyi rahatsız ettiğini söyledi.
 
Statüko sürsün istiyorlar
 
Göktürk – 2 üzerinden yürütülen tartışmaların psikolojik harp taktiği olduğunu vurgulayan Evirgen, “Yapılan spekülatif tartışmalar bu ülkeye hiçbir şey kazandırmaz. Bunun daha fazla büyütülmesini doğru bulmuyorum. Zaten tartışmayı başlatanlar bu ülkenin geleceğine katkı yapmak için değil, kısır döngüyü devam ettirmek için yapıyor” diye konuştu.
 
Medya Türkiye’nin uydu programını sorgulasın
 
Medyanın kısır tartışmalara alet olduğunu belirten Evirgen, “Medyanın sorgulaması gereken birçok olay var. Türkiye’nin uydu programlarını, 90 yılda uzay çağına yönelik ne gibi gelişmeler olduğunu, uydu programlarının neden geciktiğini, bu uydu Göktürk – 2’yse birincisinin nerde olduğunu, bu uydunun yapım maliyetini, ülkeye ne gibi katkıları olacağını sorgulasın. Bunların yerine, Gül İle Erdoğan arasında sorun var mı? Gerginlik çıkacak mı? Bunların peşine düşüyorlar. Bunun çok basit olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
ODTÜ’lülerin füzesi fırlatılmadı
 
Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) yaşanan olayların, tamamen provokatif eylemden ibaret olduğunu vurgulayan Evirgen ironi yaparak, “ODTÜ’lü öğrenciler haklı onların yaptığı füzeler fırlatılmadı. Onun yerine TÜBİTAK’ın yaptığı füzenin fırlatıldı” dedi. Evirgen, “Bütün ilgiler bir anda ODTÜ’de yaşanan olaya çevrildi. Burada öğrencilerin hiç suçu yokmuş gibi bir hava yaratılıyor. Öğrencilerin çantalarındaki Molotof kokteyli görmemezlikten geliniyor. Atılan taşlar, sopalar yokmuş gibi davranılıyor” ifadelerini kullandı. Evirgen, olayların içinde yer alan 150 – 200 öğrencinin ODTÜ’nün tamamını temsil ettiğini düşünmenin yanlış olduğunu, olaylara katılanların içinde öğrenci olamayanlarında yer aldığını sözlerine ekledi.
 
Vur polise
 
Olayların tamamen polisin üzerinden yürütülmeye çalışıldığının altını çizen Evirgen, polisin çoğu zaman zor kullanmak durumunda bırakıldığını söyledi. Evirgen yaşanan olaylardan sonra CHP’li Muharrem İncenin bir twet attığını hatırlatarak, “Muharrem İnce’nin attığı tweti okudum. Şöyle diyor, ‘Türkiye’nin en parlak öğrencilerinin 500 puanla girdiği ODTÜ’ye, siz 5 bin polisle girdiniz.’ Bende ona şu cevabı vermek istiyorum, “ODTÜ’ye yüksek puanla girilir ama memleket sevdalısı bir bilim adamı olarak çıkmak zordur” dedi. 
 
Kaynak: Milat Gazetesi
Bu haber toplam 18724 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri