Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin en büyük tatbikatı sona erdi

31.05.2013 00:48
İzmir'in Seferihisar ilçesinde, 7 bin personel, 23 muhtelif gemi, 22 uçak ve 17 helikopterin katılımıyla düzenlenen Türkiye'nin en büyük müşterek tatbikatı, sona erdi.-
Tatbikatta, muharip birlikler arasında bir kadın teğmen de görev aldı, İnsansız Hava Aracı (İHA) "Şimşek" de kullanıldı."Türkiye'nin en büyük müşterek tatbikatı" özelliği taşıyan tatbikat, Ege Ordusu Komutanlığı sevk ve idaresinde Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait birlik ve unsurların katılımıyla yapıldı.
 
Tatbikata, Kara Kuvvetleri Komutanlığından 3 motorlu piyade ve bir topçu tugayı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 23 muhtelif tipte gemi, bir amfibi deniz tugayı, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 22 uçak ve 17 helikopter, Özel Kuvvetler Komutanlığından özel kuvvet timleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarından oluşan 7 bin asker görev aldı.
Birlik ve karargahların bir arada çalışmalarını sağlamak ve eğitim seviyelerini artırmanın amaçlandığı tatbikatta, ayrıca komuta-kontrol, ateş desteği, hava savunması, muharebe sahası ana fonksiyon alanlarına yönelik sistemlerin müşterek anlayışla denenmesi sağlandığı kaydedildi.
 
Senaryo gereği çıkarma gemileri ve botlarıyla asker ve zırhlı birliklerin kıyıya çıkmasıyla başlayan tatbikatta, özel harekat timlerinin helikopterle düşmanın arkasına intikali sağlandı. Zırhlı birliklerin harekatı sonucu iki farklı yerde bulunan birlikler birleşerek, hedefi ele geçirdi.
 
Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Akın Öztürk, NATO Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Uğur Tarçın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Amfibi Görev Grup Komutanı Ercüment Tatlıoğlu ve Ege Ordusu Kurmay Başkanı Halit Günbatar'ın da başında bulunduğu askeri yetkililerin izlediği tatbikatta, ayrıca yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) "Şimşek" de kullanıldı.
 
Tatbikatta muharip birlikler arasında tek kadın olarak 24 yaşındaki Topçu Teğmen Duygu Hazıray görev yaptı. 10 Mayıs'ta başlayan tatbikatta ileri gözetleyici olarak mevzide konuşlanan Teğmen Hazıray, gazetecilere açıklamasında, bayan subay olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Tatbikatta, iş birliği ve planlı çalışmanın önemini anladığını ifade eden Hazıray, "Erkeklerin arasında tek bayan olarak görev yapmak zor olsa da tatbikatta görev üstlenmek ve asker olmak zevkli. Ayrıca Türk kadınının neler yapabileceğini göstermekten gurur duyuyorum. Tüm genç bayanlara, askerliği seçmelerini tavsiye ediyorum" diye konuştu. Hazıray, aynı zamanda hukuk eğitimine devam ettiğini belirterek, askeri hakim veya savcı olmayı hedeflediğini kaydetti. 

Bu haber toplam 3348 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri