Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin İlk Özgün Silahı

07.05.2013 11:53
Türkiye'nin ilk yerli piyade tüfeği SAR 223 ve makineli tabancası TE 54 görücüye çıktı. Uzayan kısalan dipçikli, suda çalışabilen SAR 223, 40 mm bomba da atabiliyor. Makinalı tabanca TE 54 ise emsallerinin en üstünü.

Türkiye'nin ilk özgün tasarım piyade tüfeği SAR 223 ve makineli tabancası TE 54, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. Üretici firma Sarsılmaz Silah Sanayi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, silahların ilk ve tek özgün tasarımlar olduğunu vurgulayarak, yeni nesil silahların özelliklerinin, küresel pazarda rekabet edebilecek bütün ortak özelliklerin çok daha üzerinde olduğunu kaydetti. 'Şu an dünyada yapılan en yeni nesil ve teknolojik piyade tüfeğini ürettik' diyen Aliş, hedeflerinin öncelikle dünya olduğunu, firma olarak 72 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade etti. TSK'nın kullandığı piyade tüfeklerinden G-3'ün üretiminin durdurulduğunu hatırlatan Aliş, son yıllarda üretilen piyade tüfeklerinin de SAR 223'e benzediğini dile getirdi. Silahlarına çok güvendiklerinin altını çizen Aliş, zamanla SAR 223'ün, Kaleşnikof'ları tahtından indireceğini, şu anki emsallerinin en üstü olduğunu aktardı.

ÜÇÜNCÜ YILDA 100 MİLYON

SAR 223'te seri üretime geçtiklerini açıklayan Aliş, 'Biz ayda 2 bin tane imalatla başladık. Bunu hızlı bir şekilde artıracağız. Biz 3'üncü sene bu ürünlerden yıllık 100 milyon dolar ihracat yapmış olacağız' diye konuştu. 72 ülkenin pazar kriterlerine göre fiyatlarını belirlediklerini anlatan Aliş, 'Herhangi bir ordu ya da emniyet teşkilatıyla anlaşıldı mı?' sorusuna 'Kesinlikle anlaşıldı ama şu anda ismini zikretmem yanlış olur. Hatta çok yakında bir ülkeye teknoloji yapacak duruma geldik' şeklinde yanıt verdi.

MAKİNELİ TABANCA TE-54

Sarsılmaz şirketince tanıtımı yapılan ürünlerden biri de 'makineli tabanca' TE 54 oldu. Gövde yapıları, kullanım özellikleri, aksesuar kullanımı ve eğitim açısından piyade tüfeğine benzeyen TE 54, 9x19 mm, yakın muharebede kullanılacak, hafif, etkili, atım hızı yüksek ve kolay kullanılabilir bir 'ani geri tepme' sistemli makineli tabanca olarak tasarlandı.

Suda çalışıyor bomba bile atıyor

En gncel modüler silah kavramlarını birleştiren bir versiyon olan SAR 223, taşıma uzunluğunu daha da azaltmak için geliştirilmiş uzayıp kısalan dipçiğe sahip. Tüfek, kullanıcıya lazer noktalayıcı ve flaş ışıklardan, uzayıp kısalan nişangahlara ve gündüz/gece görüş cihazlarına kadar birçok aksesuar takabilme imkanı sunan gövdeye entegre Picatinny raylar ile bir piyade tüfeği olarak, 40 mm bomba atar dahil olmak üzere muhtelif savaş aksesuarlarıyla donatılabiliyor, suda çalışabiliyor.

Yenişafak

Bu haber toplam 8600 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri