Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin KANSER GERÇEĞİ!!!

01.10.2011 15:36
Çağın hastalığı kanser Türkiye'yi tehdit ediyor. Yılda 200 bin kişi kansere yakalanıyor. Kadın ve erkeklerde görülen kanser türleri neler? İşte Türkiye'de en çok görülen 3 kanser türü

Türkiye’de her yıl 200 bine yakın kişiye kanser teşhisi konuluyor. Böyle devam ederse bu rakamın 2030’da yarım milyona ulaşabileceği belirtiliyor. En fazla görünen türler akciğer, meme ve kolon kanseri...

Çağın hastalığı kanser Türkiye’yi tehdit ediyor. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, Türkiye’de her yıl 150 bin ile 200 bin arasında kişiye kanser teşhisi konulduğunu söyledi. Akciğer, meme ve kolon kanserinin en sık görülen kanser türleri olduğunu aktaran Kutluk, “Kansere neden olan sebeplerin başında sigara geliyor. Kadınlar en çok meme kanserine erkekler ise akciğer kanserine yakalanıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer de kanserde her yıl yüzde 1-2 artış olduğunu belirterek “Bugün kanserle yaşayan 350 bin hasta var. Bu artış aynen devam ederse 2030 yılında yarım milyon vatandaşımız yeni tanı alacak” dedi.

MALİYET 2,3 MİLYAR EURO

Kanser hastalarının tedavi ücretlerinin tamamı devlet tarafından karşılandığını ifade eden Prof.Dr. Tuncer, “Kanserin devlete maliyeti yıllık 2.3 milyar euro” diye konuştu.

Sağlık Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Adnan Kısa ise, tedavisi en pahalı ve en sık rastlanan kanser türlerinin maliyetini çıkardı. Buna göre Akciğer kanseri 14 bin, kolon kanseri 12 bin, yumurtalık kanserinin ise 10 bin dolar yıllık tedavi maliyeti bulunuyor.

İlk sıradakinin nedeni sigara

En sık görülen kanser türleri içinde birinci sırada sigaraya bağlı olarak nefes borusu, bronş ve akciğer kanseri yer alıyor. İkinci sırada kolon ve rektum kanseri gelirken, üçüncü sırada ise yumurtalık kanseri bulunuyor. Nefes borusu, bronş ve akciğer kanserine her yıl 23 bin 528 kişi, kolon ve rektum kanserine 6 bin 780 kişi yumurtalık kanserine ise 3 bin 346 kişi yakalanıyor.

Kanser hastalarına kemanlı terapi

Adana’da özel bir hastane kanser hastalarını keman dinletisiyle rahatlatıyor. Genç keman sanatçısı Damla Özdoğru’nun Türk sanat musikisinden neşeli ve hareketli parçaları seslendirdiği dinletiden, hem medikal onkoloji servisinde tedavi gören hastalar hem de hastane personeli oldukça memnun.

9 türüne yıllık 450 milyon dolar harcanıyor

Kanser türü...................................Maliyeti

Nefes borusu ve akciğer . . . . . .14. 064
Kolon ve rektum . . . . . . . . . . .......12. 328
Yumurtalık . . . . . . . . . . . . . . . . ... .10. 050
Melanoma (deri) . . . . . . . . . . . .... .1.082
Meme . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ...4.292
Serviks uteri . . . . . . . . . . . . . . . . .. .2. 297
Prostat . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . .1.579
Mesane . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . .1.485
Mide . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. ..... .2.413 

Bu haber toplam 2866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri