Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE'NİN SURİYE'YE CEVABI MEŞRU MÜDAFAA!

04.10.2012 11:21
Akçakale'ye düşen top mermisinin ardından Türkiye'nin Suriye'ye, angajman kurallar çerçevesinde karşılık vermesinin meşru müdafaa olduğu belirtildi.

Prof. Dr. Laçiner, Akçakale'ye düşen top mermisinin ardından Türkiye'nin, sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kurallar çerçevesinde anında karşılık vermesinin, radarla tespit edilen Suriye'deki noktalara top atışı yapılarak hedefleri vurmasının 'meşru müdafaa' olduğunu belirtti.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Suriye ile Türkiye arasında yaşanan son gelişmeleri TRT Haber’e değerlendirdi. Laçiner, son zamanlarda yaşanan gelişmelerin en büyük riskinin Türkiye’nin Suriye’ye çekilmek istenmesi olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin Suriye’yi hedef almasından çıkarı olan ülkelerin olduğunu belirten Laçiner, Esed’in de kendi halkıyla mücadele etmek yerine bir dış güç ile mücadeleyi tercih edeceğine dikkat çekti.

Laçiner, bazı ülkelerin Türkiye’yi savaşa çekerek bir bataklığın içerisine sürükleme düşünceleri olduğunu ifade etti. Bölgede bir mezhepçilik çukuru açmak istendiğini ve onun içerisinde Sünni Müslümanlarla Şii Müslümanları kavga ettirip onlarca yıl boyunca Ortadoğu’yu bu şekilde devam ettirmenin arzu edildiğini hatırlatan Laçiner, şöyle devam etti:

“Sınırın Suriye tarafından Türkiye’ye bir saldırı olduğu anlaşılıyor. Türkiye’nin de saldırıya aynı miktarda, hemen hemen orantılı bir şekilde karşılık verdiğini görüyoruz. Daha fazlası değil.

Uluslar arası hukuka göre, savaş meşru değildir. Bir devlete istediğiniz gibi giremezsiniz. Bunun, iki istisnası vardır. Birincisi, meşru müdafaadır, kendinizi korumaktır, ikincisi ise Güvenlik Konseyi’nin karar alması halinde başka bir devlete müdahale edebilirsiniz. Burada meşru müdafaa söz konusu.

Suriye’den başka top atışları da olursa Türkiye, kendini savunabilir. Bu savunma doğrultusunda, Suriye topraklarına da girebilir, bir miktar ileri de gidebilir, sonra geri de çıkabilir ama o meşru müdafaanın da uluslar arası hukukta bazı kıstasları vardır. O da orantılı olmaktır. Oradan bir top atışı geldiğinde bütün Suriye’yi işgal edemezsin.

Uluslar arası anlaşmalar açısından bakıldığında ikinci boyutu da, Suriye’nin top atışı yaptığı topraklar sadece Türkiye toprakları değil, NATO topraklarıdır yani Türkiye NATO’nun üyesidir ve Türkiye’ye yapılacak olan saldırılar, NATO’ya yapılmış sayılır.

Türkiye’nin Suriye’ye girmesi noktasında bazı devlet memurlarının provokasyonlarda kullanılabileceğine dikkat çeken Laçiner, bu tarz provokasyonların zeminini oluşturan siyasilerin varlığını, provokasyonlarda kullanılabilecek STK’ların da bulunduğunu hatırlattı.

Laçiner, açıklamalarına şöyle devam etti: “ 'Şu Suriye meselesine Türkiye’yi fena halde sokalım. Geminin altını batıralım, Hükümet de batar, böylece biz bu musibetten kurtuluruz. Hükümetin arkasındaki uluslar arası desteği tamamen sıfırlayalım, ekonomik başarı dibe vursun, halk sokaklara çıksın, Türkiye, Ortadoğu bataklığına saplansın, dünyayla da ilişkisi kesilsin biz de eski, güzel 1980’li, 1970’li günlerimize dönelim, Cumhuriyet’i içeri kapatalım, yeniden bir 27 Mayıs darbemizi yapalım, bin yıl sürsün, o müreffeh, zengin, güçlü, birbirimizi kestiğimiz biçtiğimiz Türkiye’ye geri dönelim' düşüncesinde olan, buna samimiyetle inanan, küçük ama çok tehlikeli, ölümcül hücreler var.”

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinden ateşlenen bir top mermisinin Akçakale ilçesine düşmesiyle 5 kişi hayatını kaybedip, 10 kişi de yaralanmış; Türkiye de Suriye'ye radarla tespit edilen Suriye'deki noktalara top atışı yaparak karşılık vermişti. 

Bu haber toplam 2656 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri