Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye’nin üs olma yolu açıldı

26.07.2015 10:37
ABD Enerji Enformasyon İdaresi Raporu’na göre Türkiye, önemli bir doğalgaz merkezi olmaya hazırlanıyor ve Türkiye’nin, Rusya, Ortadoğu ve Orta Asya petrol ve doğalgazının Avrupa’ya iletiminde stratejik önemi artıyor

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) Raporu’nda, Türkiye’nin, petrol ve doğalgaz iletimi için giderek önem kazanan stratejik bir konumda olduğu belirtildi. Raporda, Türkiye’nin, Rusya, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinden gelen petrol ve doğalgazın Avrupa’ya iletiminde stratejik öneminin giderek arttığı ifade edildi. İstanbul ve Çanakkale boğazlarının önemine vurgu yapılan raporda, 2013’te bu boğazlardan geçen toplam ham petrol miktarının günlük ortalama 2.9 milyon varil olduğuna değinildi.

Türkiye’nin boğazlarının deniz yoluyla petrol ulaşımı açısından dünyanın en fazla ham petrolünün geçtiği altıncı büyük geçit bölgesi olduğuna dikkat çekilen raporda, 2013’te deniz yoluyla iletilen toplam ham petrolün yüzde 5,1’inin Türkiye boğazlarından geçtiği vurgulandı.

Raporda, Kuzey Irak’ın Kerkük ve Erbil bölgelerinden boru hatları ve kamyonlarla taşınan ham petrolün, Türkiye’nin güneyindeki Ceyhan Limanı’ndan dünya pazarlarına açıldığı anımsatılarak mayıs ayında günlük ortalama 550 bin varilin bu limandan küresel piyasalara iletildiği bilgisine yer verdi. Azerbaycan’dan gelen ham petrolün günlük ortalama 1.2 milyon varil taşıma kapasitesine sahip olan Bakü- Tiflis-Ceyhan boru hattından Ceyhan’a iletildiğini hatırlatan raporda, Ortadoğu, Kafkasya ve Orta Asya petrolünün uluslararası pazarlara açılmasında Ceyhan Limanı’nın kritik öneme sahip olduğu kaydedildi. Doğalgaz iletiminde de Türkiye’nin artan stratejik önemine vurgu yapılan raporda, “Türkiye önemli bir doğalgaz merkezi (hub) olmaya hazırlanıyor” değerlendirmesine yer verildi.

63 MİLYAR METREKÜP GAZ İTHAL EDİLECEK

Türkiye’nin en çok gaz ithalatı yaptığı ülke olan Rusya, Batı Hattı ile yıllık 14 milyar metreküp, Mavi Akım ile yılda ortalama 16 milyar metreküp gazı Türkiye’ye iletiyor.

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin 2018’de tamamlanmasıyla Azerbaycan’dan 16 milyar metreküp gazın hem Türkiye’nin tüketimine sunulması hem de Türkiye üzerinden Avrupa’ya ihracı öngörülürken, bu boru hattının kapasitesinin 2023’te 23 milyar, 2026’da ise 31 milyar metreküpe çıkması planlanıyor. Türk Akımı Projesi ile de Rusya’dan iletilecek yıllık ortalama 63 milyar metreküp gazın da Türkiye iç pazarına ve Avrupa piyasalarına iletilmesi öngörülüyor.

 

 

Bu haber toplam 1314 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri