Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de kaç TV kanalı var?

15.04.2012 00:45
RTÜK Başkanı Davut Dursun Yeni Anayasada Bilişim ve Haberleşme Sempozyumu'nda bir sunum yaptı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, anayasada ''bilgiye erişim hakkı''nın bulunmadığını bildirdi. Dursun, ''Bilgi toplumunun anayasa düzenlemeleri bilgi temelli olmalıdır'' dedi.

Büyük Abant Otel'deki, Yeni Anayasada Bilişim ve Haberleşme Sempozyumu'nda bir sunum yapan Dursun, bilgi toplumunu ''Enformasyon devrimi ile birlikte insanlığın girdiği yeni dönem'' olarak açıkladı. Dursun, ''Bilginin sermaye, emek ve maddi kaynakların yanında stratejik bir üretim faktörü olarak kullanıldığı toplumlara bilgi toplumu denmektedir. Bilgi toplumu ses, görüntü ve verilerin sınırsız şekilde iletilmesine imkan vermiştir. Bilgi toplumu, teknoloji ile bilginin harmanlanmasının ürünüdür. Bilgi toplumu, küreselleşmenin dinamizminden yararlanmıştır. Bilgi toplumunda sanayi sektörünün yerini bilgi sektörü almıştır'' dedi.

AB Konseyi e-Avrupa Girişiminin 10 temel amacının, ''Avrupa'daki genç nüfusun sayısal çağa hazırlanması, ucuz internet erişimi, e-ticareti hızlandırmak, araştırmacılar ve öğrenciler için hızlı internet, güvenli elektronik erişim için akıllı kartlar, yüksek teknoloji üreten/kullanan KOBİ'ler için risk sermayesi, özürlüler için e-katılım, çevrim içi sağlık hizmetleri, akıllı ulaşım ve çevrim içi devlet hizmetleri'' olduğunu bildiren Dursun, e-Avrupa 2002 eylem planının ''daha ucuz, daha hızlı, daha güvenli internet, insan kaynağına yatırım ve internet kullanımının teşvik edilmesi'' başlıklarından oluştuğunu kaydetti.

-''Anayasal düzenleme bilgi temelli olmalı''-

Türkiye'de karasal yayın yapan 247 televizyon ve 1057 radyo, uydu üzerinden yayın yapan 205 televizyon ve 63 radyo, kablo üzerinden yayın yapan 101 televizyon olmak üzere toplam 553 televizyon ve 1120 radyonun bulunduğunu belirten Dursun, ''Bilgi toplumunun anayasal düzenlemeleri bilgi temelli olmalıdır'' dedi. Medya sektörü açısından bilgi toplumunun temel haklarını ''Haberleşme hürriyeti, düşünce ve kanaat hürriyeti, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti, basın hürriyeti, bilim ve sanat hürriyeti'' olarak sıralayan Dursun, ''Şu anda anayasada bilgiye erişim hakkı diye bir hak yoktur'' ifadesini kullandı.

Bu haber toplam 4414 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri