Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'ye Karşı İRAN-SURİYE İTTİFAKI

02.11.2011 07:22
İran dini lideri Hamaney'in Suriye lideri Esad'a bir mektup göndererek Türkiye'ye karşı Şii ittifakı kurulmasını teklif ettiği iddia edildi. İşte o mektup...

İran’in Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Türkiye’ye karşı ortak cephe oluşturmak istiyor.

İran Devrim Muhafızları’nda gizli görev yapan eski CIA ajanı Rıza Kahlili’nin aktardığı bu bilgi, Hamaney’in Esad’a gönderdiği mektupta yer alıyor. İran rejimi içinden bir kaynak tarafından muhalif Iran Press News sitesine iletilen kişisel mektupta Hamaney, Esad’a ‘silah arkadaşı’ olarak hitap ediyor.

Şİİ İTTİFAK ÇAĞRISI

Türkiye’nin kabadayı tavırlarına, İran-Suriye ilişkilerinin güçlenmesiyle yanıt vermek gerektiğini söyleyen Hamaney ayrıca Türkiye’nin “cüretkarlığı”na verilecek cevabın Irak ve Lübnan’ın da dahil olduğu Şii aleminde ilişkilerin güçlenmesini sağlamak olduğunu vurguluyor. Hamaney’e göre İran, “Suudi Arabistan’ın İslam alemindeki liderliğini bastırdı, şimdi de Türkiye’nin boşalan o yeri Sünnilerle doldurmasına müsaade etmeyecek.”

ERDOĞAN'A HAKARET EDİLEBİLİR

Hamaney mektubunda, örneğin İran ve Suriye’deki Türk elçilikleri önünde düzenlenecek protesto gösterileriyle, Başbakan Erdoğan’a hakaret edilebileceğini salık veriyor. Türkiye’nin Suriye muhalefetine ev sahipliği yapmasının kabul edilemez olduğu vurgulanıyor.

ARAP BİRLİĞİ'NDEN ŞAM'A YOL HARİTASI

Katar’da biraraya gelen Arap Birliği ile Suriye yönetimi yetkililerinin, şiddeti sona erdirmek ve muhalefetle masaya oturmayı öngören bir yol haritası çizmeye başladığı belirtildi. Hazırlanan önerinin ilk şeklinin Şam’da Suriye lideri Beşşar Esad’ın onayına sunulması beklenirken, Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Cassim el Tani, tüm bölgenin büyük bir fırtınayla karşı karşıya olduğunu söyleyerek Esad’ın şiddetin artmasını önlemek için reformları ciddi bir şekilde uygulaması gerektiğini söyledi. Arap liderlerinin bu durum karşısında “aldatıcı ve dolambaçlı olmayan bir cevap vermeleri gerektiğini” söyleyen el Tani, Libya’daki NATO operasyonuna göndermede bulunarak “başka Arap ülkelerinde yaşananları engellemek için reform yönünde gerçek adımlar atılmalı” dedi. Yeni kurulan muhalif Konseyle görüşerek vakit kaybetmeyeceğini söyleyen Esad’ın cevabı doğrultusunda pazarlıkların çarşamba günü Kahire’de yapılacak bir toplantıda süreceği açıklandı.

taraf 

Bu haber toplam 2272 defa okunmuştur
Şu hengamede Şii'lerin derdine bakın !!!
Derkan BERK
Zaten yüzyıllardır hep aynı değil miydi bu Şia kafası ??? Bana Şii_sever birisi, -Allah rızası için- söylesin ki: "tarih sayfalarında hangi Şii devlet ya da toplum, bir küffar topluma karşı savaşmıştır?"... Asla örneğini bulup çıkaramazsınız... Şii ler sadece ama sadece Sünni müslümanlara karşı savaşmışlardır ve hala daha bu savaşları devam etmektedir !!! Hiçbir Şii gerçekten Sünni dostu olamaz. Sünni dünyası gözlerini açsın !!!
02 Kasım 2011 Çarşamba 09:17
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri