Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Türkiye'ye Neden İhtiyacımız Var"

22 Şubat 2009 / 14:57
İsrail'de Yayınlanan Haaretz Gazetesi, "Şu Anki Diplomatik Karmaşa Arasında İsrail'in Türkiye ile Bağlarını Koparmayı Tercih Edebileceğini; Ancak Bunun Akıllıca Bir Karar Olmayacağını" Yazdı.
İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi, "Şu anki diplomatik karmaşa arasında İsrail'in Türkiye ile bağlarını koparmayı tercih edebileceğini; ancak bunun akıllıca bir karar olmayacağını" yazdı. "Türkiye'ye neden ihtiyacımız var" başlıklı haberde İsrail'in neden Türkiye'ye ihtiyacı olduğunun değerlendirilmesi yapıldı.

Gazete haberinde Türk Milli Güvenlik Kurulu'ndan bir yetkilinin açıklamalarına yer verdi. Habere göre bu yetkili geçen hafta Haaretz'e yaptığı açıklamada "İlişkilerimizin tarihi yanını anlamanız gerek. Biz Türklerin bölgeye karşı hala Osmanlıcı bakışımız var. Bu yüzden Araplarla değil de İsrail ile bağlarımız olması çok doğal." dedi. Aynı yetkili, ayrıca "Arapların Osmanlıya ihaneti hala bilinçaltımızda yatıyor. İran ile kültürel rekabet de gayri resmi eğitimimizin bir parçası. İsrail ve Yahudiler, bizim gerçek müttefikimiz." ifadelerini kullandı.

Ancak haberde bu durumun İsrail'de böyle olmadığı belirtilerek, Türkiye ile ilişkilerin 1996 yılındaki askeri anlaşmaya göre değerlendirildiği kaydedildi. Haberde geçtiğimiz haftalarda bir sınamadan geçen bu anlaşma çerçevesindeki askeri ilişkilerin; Türk, Amerikan ve bazen de Ürdün ordusu ile ortak tatbikatları, İsrail hava güçlerinin Türk hava sahasını kullanmasını, teröre karşı operasyonlar, Türkiye'ye insansız uçakların satışı, tankların yenilenmesi, F-4 uçaklarının yenilenmesi, İsrail füzeleri ve gelişmiş elektronik sistemleri ve son olarak da iki ülkenin ordusunun en üst düzey yetkilileri arasında sıcak, dostça ve neredeyse aile gibi yakın ilişkileri içerdiği kaydedildi.

Haberde İsrail, 2003 yılında Manavgat nehrinden su alınmasını öngören bir anlaşmayı imzalamayı reddettiğinde Türkiye'nin askerî projeleri durdurmakla tehdit ettiği; ancak bunun hiçbir zaman gerçekten gündeme gelmediği aktarıldı. Türk Milli Güvenlik Kurulu'ndan üst düzey bir yetkilinin de o dönemde Haaretz'e "Erdoğan'ın hükümetinden birileri bunu bir tehdit olarak kullanabileceğini düşünüyor. Ona, ne istiyorsa onu söyleyebileceğini açıkladık ve 'biz Türk askeri yapısı ihtiyacımız olan şeyi yapacağız' dedik" açıklamasını yaptığı belirtildi.

Türk ordusunun Erdoğan'ın tarafında olduğu ifade edilen haberde aynı ordunun ise geçtiğimiz yaz AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla hükümeti yıkmaya çok yaklaştığı, fakat geçen hafta İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Avi Mizrahi'nin "iki ülkenin ilişkilerine zarar vermekten sorumlu" olduğuna dair açıklama yaptığına dikkat çekildi.

Ancak İsrail Savunma Bakanlığı kaynaklarının da Haaretz'e açıklamasında Türk hükümetinin onaylaması gereken yeni bir anlaşma olmadığı; ancak daha önce varılan anlaşmaların her zamanki gibi sürdüğü bilgisini verdiği kaydedildi.

Haberde ayrıca İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerin sadece Suriye-İsrail arasındaki arabuluculuğu, bölgeye yatırım yapmaya hazır olması, Hamas ve El Fetih'i uzlaştırmakla ilgisi olmadığı belirtilirken, "Türkiye'nin, İran'ın nükleer çalışmalarını tıpkı İsrail gibi bir tehdit olarak gören tek Müslüman ülke olduğu" ifade edildi. Aynı zamanda Türkiye'nin İran, Irak, Suriye ve İsrail ile bu ülkelerden hiçbirinden diğer ülkelerle ticaretini kesmeye yönelik bir tehdit almadan ticari ilişkilerini sürdüren bir ülke olduğu vurgulandı. Bu yüzden Türkiye'nin birbirlerini düşman ilan etmiş ülkeler arasında gayri resmi bir bağlantı hizmeti verdiği ifade edildi.

Ancak daha da önemlisinin, Türkiye'nin kendisini stratejik olarak nasıl gördüğü olduğunu belirten gazete, bu görüşün ise "bölgedeki ülkelerin güvenliğini göz önünde bulunduran ve Ortadoğu'da, Balkanlar'da, Kafkaslar'da, Afrika'da ile İslam ülkelerine müdahil bir güç" olduğunu aktardı. Bu yüzden Washington'a rağmen İran'a karşı bağımsız bir politika izlediğini, petrol ve gaz anlaşmaları yapabildiğini kaydetti. Gazete Türkiye'nin Hamas liderleriyle görüştüğünü, Pakistan'ın yakın bir dostu olduğunu ve Suudi Arabistan'la geçen hafta bir dostluk anlaşması imzaladığını belirtti.

Kendisini her zaman için, zamanında İran, Türkiye ve Etiyopya olduğu gibi Arap olmayan araçlarla korumak isteyen İsrail'in ise Erdoğan tarafından aşağılanmayı kabul edebileceğini ve Türkiye ile bozulan ilişkileri boşluğa atacağını kaydetti. Gazete, bu karar da ise stratejik bir hikmet olmadığını belirtti. (CİHAN)
 
Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri