Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'yi gözyaşlarına boğdu!

18.05.2014 14:29
Maden faciasından, 7 saat sonra sağ olarak kurtulan 486 işçiden biri olan Salih Erkan anlattıklarıyla tüm Türkiye'yi göz yaşlarına boğdu.

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasından, sağ olarak kurtulan 486 işçiden biri olan Salih Erkan anlattıklarıyla tüm Türkiye'yi göz yaşlarına boğdu.

Madendeki can pazarından yaklaşık 6,5 - 7 saat sonra kurtarma ekipleri tarafından dışarı çıkarılan Salih Erkan içeride geçirdiği korku dolu anları canlı yayında anlattı.

GAZ MASKELERİ YOKTU, ONUN YERİNE...

Maden ocağından 7 saat sonra kurtulmayı başaran Erkan, yaptığı açıklamada, çok zor anlar yaşadığını adeta ömründen ömür gittiğini belirterek, yangının çıktığını duyduklarını ancak yoğun duman altında kaldıklarını ve hiçbir yere kaçamadıklarını söyledi. 

Erkan, ''Kimi arkadaşlarımız toz maske dediğimiz bez maskeleri takdılar gaz maskelerini takmadılar ve o dumanı yediler. Sonra çavuşun biri bizi dumanın olmadığı bölgeye götürdü. Ancak gaz maskesini takmayan arkadaşlar yarım saat bir saat sonra bayıldılar, gaz maskesi takmamanın zararını gördüler'' dedi. 

KAÇACAK YERLERİ ARTIK YOKTU

''1 saat 1,5 saat temiz havada durduk. Sonra kapıların yönünü değiştirdi bunlar, hava akımı değiştikten sonra bize duman gelmeye başladı.'' diyen Erkan,  Önümüzde de duman vardı arkamızda da duman vardı artık kaçacak yerimiz yoktu. Saat 6 - 6,5 gibi dört beş kişi bayıldı. 'Arkadaşlar yardım edin' diyorlardı ancak millet bitikdi yardım edilecek durumumuz yoktu. Sonra biz arkadaşlarla mekanize ayağı dediğimiz yere girdik ve oraya çöktük.'' diye konuştu.

Arkadaşlarının önünde tek tek bayılmaya başladığını ve kendisinin de gördüğü bu tablo karşısında ister istemes kötü etkilendiğini anlatan Erkan, ''İşte o arada o an insanın hayatı gözünün önünden bir film şeridi gibi geçiyor. Her şey geliyor aklına.'' dedi.

''ÖLÜMÜ BEKLEMEK ÇOK ZOR HOCAM''

Erkan sözlerini şöyle tamamladı:

''Bide ölümü biliyorsun ya hani onu beklemek çok zor hocam! Arkadaşlarımızdan yine kimisi bayılmaya başladı. Biz dedik arkadaşlar vademiz bu kadar herkes helalleşmeye başladı artık. Yardım gelmeyeceğini düşündük. Herkes biliyor öleceğini. Yani biz öyle düşünüyoruz. 

Kimisi şehadet getirmeye başladı kimisi dua okumaya başladı. Kimi arkadaşlar çocuklarının ismini sayıklayama başladılar. Kimi seyirmeye başladı titremeye başladı. Ölümü biliyorsun ya çok kötü bir şey hocam.

Benim kafam tutmamaya başladı. Sonra etrafıma baktım 120 kişiden 4-5 kişi kalmış uyanık olan. Sonra ben de bayılmışım beni arkadaşım uyandırmış tutmuş beni hatırlamıyorum ama yerdekilerin üzerinden geçmişiz hatırlamıyorum ben oraları. Sonra saat 10:30 civarıymış kurtarma ekipleri geldi böylelikle Allah'a şükür kurtulduk.'' 

Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri