Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'yi sarsacak şike itirafları

10.10.2011 08:22
FİFA kokartlı eski hakem İhsan Türe, anlaşmalı 30 maçta can korkusu yüzünden birşey yapamadığını söyledi. İşte Türkiye'yi sarsacak o itiraflar...

FİFA kokartlı eski hakem İhsan Türe, anlaşmalı 30 maçta can korkusu yüzünden birşey yapamadığını söyledi.

İşte o itiraflar:

80'li yıllarda anlaşmalı 25-30 maç yönettim.Bir takım kendini kurtarmış, diğeri kümede kalma mücadelesi veriyor. Maç başlıyor. Al gülüm ver gülüm oynanıyor. Ama birşey yapamıyorsunuz. Federasyon bana böyle bir durumda maçı 88. dakikada bitir ve raporunu yaz. Her iki takımı küme düşürelim. " diyor.Ama bunu yaptığım an can güvenliğim yok.

- Buna cüret edenin kafasına sıkarlar. Federasyon ve MHK'ya söyledim. 'Bu kararı verirsem garantim olur mu?" dedim. Bana "Alla'a emanetsin" dediler. "Kümede kalma mücadelesiydi. Şike önerisi yapıldı... 1993 senesinin 1 milyarı... Çok ama çok yüksek bir para... Hemen o dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir'e telefon açtım ve olayı anlattım. Şike teklif eden kişi tutuklandı, paraya da el konuldu. Daha sonra o kişiyi mahkemeye verdim."

- Futbolun iki yüzü Avrupa'da da var. Milan-Real Betis maçı öncesi ikinci başkan 4 bavul dolusu giysiyi odama gönderdi. Korktum, Milan'ı UEFA'ya şikayet edemedim.

FENERBAHÇELİLER'DEN ÖZÜR DİLERİM

- 1989 yılındaki Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde kaleci Engin boşa çıkıyor ve Tanju kafayı vuruyor. Önüm kapanıyor , göremiyorum. Son anda ofsayttaki Hasan Vezir topa dokunmuş ve son dakikada gol oluyor. Fenerbahçe'ye sempati duyduğunu bildiğim yan hakemim Zeynel Abidin Gökçe'de golü veriyor. Ben de orta noktayı gösteriyorum. Ve Fenerbahçe o maçta 1-0 yeniliyor. Bu hatayı kalbimden söküp atamadım. Beni çok üzmüştür. Fenerbahçelilerden özür diliyorum

- Günümüz hakemlerinden Cüneyt Çakırbir adım ileride.Ancak Fenerbahçe maçında Belediye'nin net penaltısını vermedi. Gökhan'ı oyundan atmadı. Böyle hakemlik olmaz. Fenerbahçe için kural mı değiştirdik?

- Bir maçta Fenerbahçe aleyhinde penaltı verdim diye o dönemin federasyon Başkanı Şenes Erzik, UEFA kupasındaki 3. tur karşılaşmamı iptal ettirmişti. Buna rağmen ben her gördüğümü çaldım.

Tahsin SEZER / BUGÜN 

Bu haber toplam 1890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri