Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE'Yİ SARSACAK ŞOK İDDİA?

17.05.2011 12:17
Kastamonu'da Başbakan Erdoğan'ın konvoyuna saldıran PKK'lılar Ocak ayında geçişlerine göz yumulan PKK’lı mu? İşte Emre Uslu'nun çarpıcı iddiası

Detay Haber/Aktifhaber

Kastamonu'da Başbakan Erdoğan'ın konvoyuna PKK'lılar tarafından yapılan saldırıyı bir hafta öncesinden bilen Taraf Yazarı Emre Uslu, bugün yeni bir iddia daha ortaya attı.

Uslu'ya göre Kastamonu saldırısını gerçekleştiren ekip, yine batı bölgelerinde ses getirecek eylemler planlıyor. Taraf Yazarının iddiasına göre saldırı olasılığı yüksek hedefler arasında Bolu ve/veya Karabük civarında otoyol/yol kesme eylemleri var...

Emre Uslu'nun bu çarpıcı iddiayı dile getirdiği yazının satır arasında en az bu iddia kadar önemli başka bir ayrıntı var.

Hatırlarsanız geçtiğimiz mart ayında Taraf Gazetesi'nde sınırdan sızan PKK'lıların Heron'lar tarafından görüntülenmesiyle ilgili bir haber yayınlanmıştı. Heron görüntülerinde 19-20 Ocak 2011 tarihlerinde Türkiye-Irak sınırıdan sızan 12 kişilik bir PKK'lı grup görüntülenmişti. Grup, havadan 22 saat boyunca Heronlar tarafından takip edilmiş, daha sonra Heronların yakıtının bitmesi üzerine bölgeye yeni bir Heron gönderilmemiş ve o PKK'lı grup gözden kaybolmuştu. Bu olayda Heronların 22 saat boyunca takip ettiği PK'lılara neden müdahale edilmediği hep tartışılmıştı.

Taraf Yazarı Emre Uslu şok iddiayı dile getirdiği yazısında işte bu Heron görüntülerine de bir atıfta bulunuyor ve konuştuğu bir yetkilinin şu çarpıcı sorusunu soruyor:

"Ocak ayında geçişlerine göz yumulan PKK’lı grup Kastamonu’da eylem yapan grup mu?"

Emre Uslu yazının devamında Kastamonu'da eylemi yapan grupla ilgili şu ayrıntıyı da not düşüyor:

"Kastamonu’da eylem yapan PKK’lı unsurların teçhizat ve eğitimlerinin üst düzeyde olduğu ve PKK’daki eğitimlerin ötesinde bir elin bu gruba değmiş olabileceği de belirtiliyor."

İşte Taraf Yazarı Emre Uslu'nun o şok iddiayı dile getirdiği yazısının satırarasındaki o çarpıcı detay;

"Mart ayında Taraf‘ta yayımlanan bir habere dikkat çekiyor. Heron görüntülerine göre 19-20 Ocak 2011’de 12 kişilik bir PKK’lı grup Türkiye’ye sızıyor. Grup havadan 22 saat görüntüleniyor. Ancak Heron, yakıtının bitmesi üzerine merkeze geri dönüyor. Askeri yetkilinin iddiasına göre bu durumda görevlendirmeyle bölgeye ikinci bir Heron gönderilmesi gerekirken, bu yapılmıyor.

Konuştuğum yetkililer şu soruyu soruyor: 20 Ocak’ta sınırdan sızan PKK’lılar açık şekilde görüldüğü halde müdahale edilmemişti. Şimdi ne değişti de sınırın öte tarafındaki PKK’lılar etkisiz hale getiriliyor? Ocak ayında geçişlerine göz yumulan PKK’lı grup Kastamonu’da eylem yapan grup mu?"

Genelkurmay Taraf Gazetesi'nde yer alan bu haber birkaç gün sonra şu açıklamayı yapmıştı: "Sınır bölgelerinde zaman zaman hem terörist hem de kaçakçı geçişlerine rastlanmaktadır. Teröriste ve kaçakçıya karşı müdahale işlemleri yasalar gereği farklılıklar arz etmektedir. Bu kapsamda, bahse konu haberde geçen olayla ilgili gerekli değerlendirmeler yapılmış ve kara birlikleriyle gruba yönelik operasyonel faaliyet icra edilmiştir."

Ancak Genelkurmay'ın açıklamasında o teröristlerin son durumu hakkında -yani ölümü ele geçirildi yoksa yaralı mı, ya da kaçtı mı- herhangi bir bilgi verilmemişti.

İşte Heronların 19-20 Ocak 2011 tarihleri arasında tespit ettiği o görüntüler;

 

Bu haber toplam 1446 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri