Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkler sorguladı 40 günde bir yıkandı

06.01.2014 16:10
Suriye'de kaçırılan Milliyet muhabiri yaşadığı dehşeti anlattı. 40 günde bir banyo yapmış. Onu sorgulayanlar ise Suriye'ye savaşmaya giden Türklermiş.

SURİYE'de kaçırılan Bünyamin Aygün, MİT operasyonu ile serbest kaldıktan sonra Türkiye'ye döndü. 

Aygün rehin tutulduğu sırada bir süre Türklerin olduğu bir yere gittiğini söylerken kendisini kaçıranların, 'Seni keseceğiz, kesilmek senin için daha onurlu, son sözlerini söyle' dediğini ifade etti.

Milliyet Gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, Artı Bir TV'de yayınlanan ve Yavuz Oğhan'ın sunduğu 1 DE MEDYA programına telefonla katıldı.

Türkiye'de gündem olan Eysem Topalca ile röportaj için İdlib'e gittiklerini ve orada kaçırıldıklarını kaydeden Aygün, 40 günlük süreci şu sözlerle özetledi:

MASKELİ 10 KİŞİ BİZİ KAÇIRDI

Oraya bir gazetecinin geldiğini haber almışlar. Hepsi maskeli. 2 arabayla geldiler. 8-10 silahlı insanlar. Eysem Topalca'yla aldılar bizi. Casusluktan şüphelendiler. 20 gün sürdü. Çok yoğun bir sorgu. İsrail'e gitmişsiz, Refah kapısından geçmişsin. İsrail'in çeşitli bölgelerine gitmişsin. İsrail ajanı mısın? Pasaportla giriş yapmamıza rağmen pasaporttaki giriş çıkışlar sorun olmuş. Halep'te çatışmaların içine nasıl girdin.

'SENİ KESECEĞİZ' DEDİLER

Kendisini kaçıranların "kadı" dediği kişinin yaklaşık 20 gün sonra hakkında karar verdiğini dile getiren Aygün, "İnfazla ya kurşuna diziliyor ya da kesiliyor. 'Seni keseceğiz, kesilmek senin için daha onurlu, son sözlerini söyle' dediler. Tabi ki çok zor oldu" ifadelerini kullandı.

 


BENİ TÜRKLER SORGULADI

Bazen gecenin üçünde sorgulamalar yapıldı. Türkler vardı. Heysem Topalca vardı onunla çeviri yaptılar. Sonra Türkiye'den giden Türkler vardı. Türkiye'den oraya savaşmaya gidenler beni sorguladı. Benim en rahat ettiğim zaman 9 gün o Türklerle birlikte kaldığım zamandı. Oradaki insanlar ne yiyorsa bize de onu verdiler. Giyecek ve diğer ihtiyaçlar zor. Banyo yaptırdılar ancak 40 günde bir kez banyo yaptım.

TÜRKLERDEN AYRILINCA CEHENNEMİ YAŞADI

Türkler'in olduğu yerden ayrıldıktan sonra hayatının en zor günlerini yaşadığını söyleyen Aygün, "Günde sadece bir parça ekmekle geçirdiğimiz günler, tuvaletsiz, susuz geçirdiğimiz günler de oldu" diyerek yaşadıklarını aktardı. 

 

ELLER KELEPÇELİ GÖZLER BAĞLI

"Sonra sorgulama bitince 20 günden sonra biraz daha rahat oldu benim için. Ama sonuçta ne olursa olsun, elleriniz kelepçeli, gözleriniz bağlı, 3-5 günde bir yeriniz değiştiriliyor. Gecenin 3'ünde, 5'inde, hiç bilmediğiniz bir saatte, hiç bilmediğiniz bir yerde sorguya alınıyorsunuz."


MİT'DEN HABERDAR DEĞİLDİM

Bugün yarın bırakacağız dediler. Suriye'de ciddi bir karışıklık var. ÖSO ve diğer örgütlerin savaşı başladı. Burnumun dibinde çatışmalar başlayınca dikkatler başka yöne yöneldi. Biraz daha rahatladım.

Türkiye'den MİT'in hamlesinden haberdar değildim. Ben umudumu kesmedim. Başbakan'ın Dışişleri Bakanı ve İHH'nın bu işin peşini bırakmayacaklarını biliyordum. Türkiye'de hükümet yetkililerinin harekete geçeceğini tahmin ediyordum.

DÜN ESİRKEN BUGÜN ÖZGÜRÜM

Çatışmalar sonunda içeriye birileri girdi. Her gün bizi çıkaran adamlar yerine başka birileri geldi. Onlara da ifade verdim. Onlar da Özgür Suriye Ordusu'ymuş bunlar. Dün esirken akşam Türkiye'deydim.

Bu haber toplam 1548 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri