Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türklere hakaret eden şarkıya ceza

05.12.2011 13:28
Türkler ve Müslümanlara hakaret içeren şarkıyı söyleyen grup üyelerine 20'şer avro para cezası verildi
Fas topraklarında olup İspanya'ya bağlı olan Ceuta kentindeki ''Los polluelos con pelo en los güevo'' adlı 12 kişilik bir müzik grubunun üyeleri, Türkler ve Müslümanlara hakaret içeren sözlerin olduğu şarkıdan dolayı 20'şer avro para cezası aldı.
 
2006 yılında Ceuta yönetiminin düzenlediği bir müzik yarışmasında birincilik ödülü alan şarkı, hakaret içerikli sözlerinden dolayı o dönemde polemik konusu olmuş ve Ceuta'da ana muhalefette olan Caballas Partisi, ödülün geri alınmasını talep etmişti.
 
Savcılık tarafından hazırlanan ilk iddianamede grup üyeleri, dinsel özgürlük, kamu özgürlüğü ve temel haklara saldırı ile ırkçı hakaretle suçlanırken, haklarında 1 yıl 6 ay hapis ile 7200'er avro para cezası talep ediliyordu. Ancak daha sonra müzik grubu üyelerinin suçlarını kabul etmeleri üzerine taraflar arasında anlaşma sağlanarak, gruptaki 12 kişinin 20'şer avro para cezası ödeyerek davanın kapatılmasına karar verildiği bildirildi. Şarkı sözlerini yazan kişi, ''Kimseye karşı saldırmak gibi bir niyetim yoktu, sadece HZ. Muhammed'in karikatüründen dolayı Danimarka'da olanları eleştirmek için bu sözleri yazmıştım'' dedi. 
Bu haber toplam 2152 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri