Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkmenistan İle 12 Antlaşma

31.05.2013 00:50
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Türkmenistan ziyaretinde iki ülke arasında 12 işbirliği antlaşması imzalandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan’a gitti. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Gül’ü resmi törenle karşıladı. Ruhiyet Köşkü’nde, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından Cumhurbaşkanı Gül’e Türkmenistan Devlet Nişanı verildi. Gül burada yaptığı açıklamada, Atavatan Türkmenistan’ın en önemli nişanının kendisine tevcih edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkmenistan’da ilk kez verilen bu nişana layık görülmem vesilesiyle şahsıma gösterilen teveccüh için de tüm kalbimle teşekkür ederim” diye konuştu. Gül, Türkmenistan Devlet Nişanı’nı büyük bir şerefle taşıyacağını belirtti ve “Yaşasın Türkmen-Türk dostluğu” ifadesini kullandı.

BERDİMUHAMEDOV: GÜL, DÜNYACA TANINMIŞ BİR POLİTİKACI

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov da Cumhurbaşkanı Gül’ün Türkiye-Türkmenistan ilişkilerine büyük katkısı bulunan dünyaca tanınmış bir politikacı olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin kadim bir tarihi bulunduğuna işaret eden Berdimuhamedov, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önderliğinde iyi niyete ve manevi yakınlığa dayalı ilişkilerin gelişmekte olduğunu belirtmek isterim” diye konuştu.

GÜL: İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 3,5 MİLYAR DOLAR

Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Oğuzhan Köşkü’nde baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdikten sonra anlaşmaların imza törenine katıldı. İmza töreninin ardından Gül ve Berdimuhamedov ortak basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3,5 milyar dolara ulaştığını, Türk şirketlerinin 34 milyar dolarlık proje gerçekleştirdiğini söyledi. Devlet Başkanı Berdimuhamedov ise iyi ilişkilerin geliştirilmesi için gerekli koşulların sağlanacağını dile getirerek, Türkiye’nin Türkmenistan’ın ekonomik ortakları arasında yer aldığını, son iki senede ticaret hacminin de 1,5 kat arttığını anlattı.

ORTAK BİLDİRİYE İMZA ATILDI

Gül ve Berdimuhamedov, ortak bildiriye imza atarken, iki ülke arasında, enerji, bilim, teknoloji, sanayi, kara parayla mücadele, terör finansmanının önlenmesi, spor ve tarım alanlarını kapsayan 12 işbirliği anlaşması imzalandı.
Bir Türk firmasının inşa ettiği Olimpiyat Köyü’ndeki çalışmaları inceleyen Gül, daha sonra Anayasa Anıtı’na çelenk koydu ve eşi Hayrünnisa Gül ile ağaç dikti. Gül, ayrıca Saparmurat Türkmenbaşı’nın anıt mezarını ziyaret ederek Kıpçak Camii’ni gezdi.
Gül’e dün Türkmenistan İktisat ve Kamu Yönetimi Devlet Enstitüsü’nce fahri profesörlük unvanı verildi.

Törende konuşan Gül, “Tarih boyunca birlikte yaşadığımız, vatan bildiğimiz ülkelerimiz, daima birliğin, dirliğin ve kardeşliğin sembolü olmuştur. Kadim bağlara sahip olduğumuz öz kardeşlerimizle yeniden kucaklaşarak, müşterek geçmişimiz temelinde çok güçlü ilişkiler inşa ettik. Türk şirketlerinin Türkmenistan’da üstlendiği taahhüt hizmetlerinin toplamı 34 milyar dolara yaklaşmıştır” dedi.

YENİAKİT

Bu haber toplam 2974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri