Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkmenler Türkiye’ye akın ediyor

31.01.2016 12:49
Yayladağı ilçesinin sıfır noktasındaki Yamadi Çadır Kenti bölgesini Esad ve Rus ordusunun vurması nedeniyle Türkiye'ye göç başlıyor..

Rusya, DAEŞ örgütünü bombalama bahanesiyle Suriye'ye askeri anlamda yerleşti ancak henüz öldürdüğü tek bir DAEŞ'li bile yok.

RUSYA TÜRKMENLERİ VURUYOR

Esad'ı rahatlatmak için muhaliflere hava saldırıları düzenleyen Rusya, özellikleTürkiye'nin sınır komşusu olduğu Türkmendağı bölgesini yoğun ateş altına aldı.

20 BİN KİŞİ BEKLENİYOR

Bölgedeki Türkmenler, sığınma kamplarının da vurulmaya başlanmasının ardından Türkiye'ye göç etmeye başladı. 2 günde yaklaşık 980 kişi akrabalarının yanına gitmek için Türkiye'ye geldi. Bombardıman devam ederse ilk etapta 20 bin kişinin Türkiye'ye giriş yapması bekleniyor.

Türkmenler Türkiye’ye akın ediyor

TÜRKMENDAĞI, KÜRTDAĞI VURULUYOR

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Hatay-Yayladağı karşısında Türkiye’nin kurduğu Yamadi kampının boşaltılmasının uygun bulunduğunu, Yamadi’nin 3 kilometre güneydoğusunda Kürtdağı bölgesindeki Obin kampının da dün havadan vurulduğunu söyledi. Mustafa şu bilgileri verdi:

KAMPTA 20 BİN KİŞİ KALIYOR

Lazkiye kırsalındaki Rabia’nın düşmesinden sonra Rusya’nın desteğini alan Esad güçleri Yamadi’ye doğru ilerliyor. Sınırın sıfır noktasındaki kampın 8 kilometre uzağındalar. Dün akşamdan beri (önceki akşam) kampı gruplar halinde boşaltmaya başladık. 500-600’er kişilik gruplar halinde Türkiye’ye gelecekler. Kampta çoğunluğu Türkmen 20 bin kişi kalıyor.

Türkmenler Türkiye’ye akın ediyor

OBİN BOMBALANDI

Bugün (dün) bölge ile görüştüm. Saat 11.30 sıralarında Yamadi’nin güneyindeki Obin Kampı’nı vurmuşlar. Bu kampı geçen Ekim ayında da bombalamışlardı. Çok sayıda ölü ve yaralının olduğu bildiriliyor. Ayrıca Kürtdağı’ndaki Türkmen köyü Kelez’in de rejim güçlerinin eline geçmeye başladığı bilgisini aldık. Bayırbucak bölgesinde 40 Türkmen köyünden sadece ikisi Türkmenlerin elinde.

Türkmenler Türkiye’ye akın ediyor

Bu haber toplam 1114 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri