Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TUSHAD ajanları cemaate sızmış!

30.01.2013 09:00
Binbaşı Haydar Yeşil’den çıkan harddiskteki rapora göre TUSHAD, Gülen hareketinin içerisine ajanlarını sızdırmış.
Zirve Yayınevi Katliamı davasının tutuklu sanığı Malatya Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Haydar Yeşil’e ait harddiskten ilginç bir istihbarat raporu çıktı. Maddeler halinde sıralanan ve “İstihbarat Konuları” başlığını taşıyan raporda, Türkiye’de faaliyet gösteren misyonerler, cemaatler ve terör örgütleri hakkında kapsamlı çalışmalar yapıldığı anlatıldı.
 
Misyonerliğin bir tehdit gibi yansıtıldığı raporda şöyle deniyor: “Malatya’nın aşırı sağ faaliyetler açısından hassasiyetleri ve misyonerler açısından merkez seçilmesi durumu dikkate alınarak, Kayseri J. Bölge Komutanlığı’na bağlı illerin özel alan personelinin katılımıyla aşırı sağ ve misyonerlik konularında seminerler verildiği, misyonerlik konularında akademik personel katkısının sağlanarak tehdidin ortaya konduğu görülmüştür.”
 
Gülen’e haber elamanı
 
İnönü Üniversitesi’nde faaliyet gösteren bölücü, yıkıcı ve aşırı sağ oluşumlarla ilgili çalışmalar yapıldığının söylendiği raporda, “Akademik ve öğrenci yapılanmaları tespit edilmiştir. Özellikle bölücü terör örgütü ile iltisaklı YÖGEH, DÖDER, Fethullah Gülen’in abi ve ablalar grubu içerisine sızdırılan haber elemanlarıyla örgütlerin üniversiteye yönelik faaliyetleri takip edilerek öğrenci olaylarından önce gerekli tedbirlerin alınması sağlanmıştır” deniyor.
 
Özel albümler hazırlandı
 
Cemaat ve misyonerlerin hedef haline getirilmesiyle ilgili istihbarı çalışmaların yapıldığı anlaşılan raporda şu ifadeler yer alıyor: “Sorumluluk bölgesinde bulunan tarikat liderleri ile örgüt mensuplarının türbe ve anıtmezar haline getirilen mezar yerleri, ziyaret ve sözde anma günleri tespit edilerek söz konusu faaliyetlerden önce gerekli tedbirlerin alındığı mezar ve türbelerin albümleri hazırlanarak, kimler tarafından, ne zaman, ne maksatla, hangi faaliyetlerin yapıldığının haritaya işlendiği görülmüştür. Sorumluluk bölgesinde geçmişte ve günümüzde, faaliyet gösteren dini motifli terör örgütleri, dini gruplar tarikatlar ve misyonerlik faaliyetleriyle ilgili özel bilgi kitapçığının hazırlandığı görülmüştür.”
 
İthaki gözlem altında
 
Öte yandan raporda, İthaki Yayınevi ile ilgili istihbarı çalışmaların yapıldığı belirtilerek şöyle deniyor: “İthaki Kitapevi tarafından çıkarılan Zazaca derginin dil birliğini bozarak etnik ayrımcılık yaratmaya yönelik faaliyetleri takip altına alınmıştır.”
 
KAYNAK: AYSUN YAZICI / TARAF


 
Bu haber toplam 4250 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri