Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tuzak tutmadı, Ekonomide tarihi rekor!

11.06.2014 12:42
Başbakan Erdoğan'ın dün AK Parti grubundaki ekonomi ile ilgili sözlerine bakanlardan da destek geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11 yılda ekonominin 3.5 kat büyüdüğünü belirterek, "TL bazında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Türkiye ekonomisine tuzak kuramazsınız" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda değerlendirdiği büyüme rakamlarını bakanlardan da destek geldi.

Erdoğan, 17 ve 25 Aralık'taki siyaseti dizayn operasyonları ve 30 Mart seçim sürecine rağmen ekonominin yüzde 4.3 büyüdüğüne dikkati çekerek, "Olumsuz faktörlere rağmen sanayicimiz, işadamlarımız, girişimcilerimiz, ihracatçılarımız, esnaf, çiftçi, işçilerimiz moralini bozmadı. İstikrara inandı, hükümete güvendi ve Türkiye'yi büyüttü. 17 ve 25 Aralık darbe girişimleri eğer başarıya ulaşsaydı, darbeciler eğer istediklerini elde etseydi inanın Türkiye bugün, bu rakamlara ulaşamayacaktı" dedi.

Başbakan Erdoğan hiç kimsenin, Türkiye'nin istikbaline, istiklaline, kardeşliğine ve ekonomisine tuzak kurma hakkının da haddinin de olmadığını söyledi.

CUMHURİYET TARİHİNİN REKORU KIRILDI

11 yılda ekonominin 3.5 kat büyüdüğünü ifade eden Erdoğan, "TL bazında 2013 sonunda milli gelirimiz 1 trilyon 562 milyara ulaştı. İlk çeyrek büyüme hesaplandığında geriye dönük 12 aylık milli gelirimiz, TL bazında 1 trilyon 614 milyara ulaştı. Bu anlamda Cumhuriyet tarihimizin yeni rekorunu kırdık" diye konuştu.

Erdoğan, bu başarılı büyüme oranlarında 77 milyonun alınterinin olduğunu söyledi.

SANAYİ BAKANI FİKRİ IŞIK

Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, büyümenin Türkiye için kötümser tahminlerde bulunup, rapor yazanlara çok önemli bir cevap niteliğinde olduğunu vurguladı.

İlk çeyrek büyüme verisinin 17-25 Aralık operasyonları ve seçim sürecinin gölgesinde geldiğini belirten Işık, "Cumhuriyet tarihinin en sıkıntılı döneminde üretici, ihracatçı ve sanayiciler Türkiye'ye katkı verdi" diye konuştu.

EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKÇİ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye, büyüme verisi açıklanan 25 Avrupa Birliği ülkesi içerisinde birinci çeyrekte en hızlı büyüyen ekonomidir. Avrupa kıtasında verisi açıklanan 33 ülke ve 31 OECD üyesi arasında da ekonomisi en hızlı büyüyen ülkedir" dedi. Zeybekci, faizlerin düşmesi gerektiğini belirterek, "Mazereti kalmadı, Merkez Bankamıza buradan 'ha gayret' diyoruz" yorumunu yaptı.

MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yılın ilk çeyreğinde siyasi risk primindeki artışa, parasal sıkılaşmaya ve yürürlüğe konulan makro ihtiyati tedbirlere rağmen ekonominin beklentilerin üzerinde büyüdüğünü söyledi. Şimşek, "Yılın geri kalanına baktığımızda ise yerel seçimlerin ardından pekişen siyasi istikrar, piyasaların istikrara kavuşması ile parapolitikasındaki göreceli gevşeme iç talebi destekleyici yöndedir " dedi.

 

BAŞBAKAN YARDIMCISI ALİ BABACAN

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, büyüme rakamının beklentilerin üzerinde olduğunu belirtti.

Alınan tedbirlerle ilk çeyrekte iç ve dış talep arasında kuvvetli bir dengelenme sürecinin başladığını ifade eden Babacan, "İhracat, Avrupa Birliği'nde görülen toparlanma sonucunda ilk çeyrekte bir önceki yıla göre reel olarak yüzde 11.4 arttı. 2014 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre istihdam artışı 1 milyon 296 bin kişi oldu. Böylece 2009 nisandan itibaren yaratılan ilave istihdam 5 milyon 708 bin kişiye ulaştı" diye konuştu.

KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program'da öngörüldüğü gibi yurtiçi tüketim sınırlanırken, ihracata dayalı bir büyümenin gerçekleştiğini ifade ederek, bu durumun cari açığı da aşağı çekeceğini belirtti.

Yılmaz, "İlk çeyrekte katma değer tarım sektöründe yüzde 3.9, sanayide yüzde 5, hizmetler alanında ise yüzde 5.6 oranında artış gösterdi" dedi. (Haber 7)

Bu haber toplam 1542 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri