Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tüzel'den Şok Sözler

26.03.2013 11:41
İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, barış sürecinin başarılı olması halinde Abdullah Öcalan'ın da serbest kalması gerektiğini söyledi.

 

CNN Türk'te Enver Aysever'in sunumuyla izleyiciyle buluşan Aykırı Sorular programının konuğu, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel'di.

ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK İSTEMİ

Öcalan'ın Mandela'ya benzetilmesinin yanlış olacağını söyleyen Tüzel, terör örgütü liderinin uzun süredir asimilasyona, Kürt halkının inkarına, acıya yönelik bir mücadelenin içinde olduğunu belirtti. Öcalan'ın geçmişteki söylemlerini bir kenara bırakmamız gerektiğini savunan Tüzel, Öcalan dahil bu siyasi mücadele için cezaevinde bulunan herkesin özgür kalması gerektiğini söyledi.

"ÖCALAN'IN TAKDİR ETMEK LAZIM"

İşte Tüzel'in tartışılacak o sözleri:

"Öcalan'ın bugünkü barış çabasına, kardeşlik hukukunu yaratmaya, eşit haklar mücadelesine, beraberce ileriye doğru yürüyelim çabasına önem atfetmek gerekiyor. Öcalan, bunu o kadar acımasız, tecrit ve kötü koşullarda yapıyor olmasını da takdir etmek lazım. Bakıldığında toplumlar mücadelesinde çatışmalı süreçten çıkmak ve demokratik esaslarla bir arada yaşama kültürünü geliştime gayreti kolay olmamış. Öcalan yıllardır bunun mücadelesini veriyor. Bir tıkanma olduğu için bu süreç yeniden başladı. Dileriz ki bu başarıya ulaşır. Barışın toplumsallaşması, Anadolu barışının hakim olması için herkesin özgür olacağı, Abdullah Öcalan'ın özgür olacağı bir süreci ortaya koyuyor.

Bu haber toplam 4732 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri