Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tüzmen: İhracatta artış var

04.03.2009 19:06
Tüzmen: Komşu ülkelere sınır illerimizde olağanüstü ihracat artışları var
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, komşu ülkeler ile ilgili yaptıkları çalışmalar sonucunda sınır illerde olağanüstü ihracat artışları olduğunu söyledi.

Mersin'de seçim çalışmalarını yürüten Bakan Tüzmen, Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ile biraraya geldiği toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Şırnak'tan yapılan ihracatta yüzde 186 artış olduğunun sorulması üzerine Tüzmen, bunun ciddi bir çalışmanın sonucu olduğunu vurguladı.

Komşu ülkeler ile ticaret yapan Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde ciddi planlı bir çalışma yaptıklarını kaydeden Tüzmen, "İhracatta ciddi artış oldu. Önümüzdeki günlerde bunların daha da artarak devam ettiğini göreceksiniz. Bu komşu çevre ülkeler stratejisinin neticesidir. Komşu ülkelere sınır olan illerimizde olağanüstü ihracat artışları var. Dünyadan haberler kötü geliyor, fakat bizim bu alanlarda yaptığımız ciddi çalışmalarla mutlu olacağımız hadiseler de yaşanıyor. İhracat artışı bu illerde devam ediyor." dedi.

İthalat ve ihracatta bütün dünyada ciddi bir daralma olduğunu söyleyen Tüzmen, Japonya'da ihracatın yüzde 46 oranında daraldığına dikkat çekti. Tüzmen şöyle konuştu: "Dolayısıyla biz yaptığımız çalışmalarla dünya ülkeleri arasında biz ne kadar önde götürebiliriz bunu yapıyoruz. Dünyanın en büyük ihracatçı ülkelerinde ciddi düşüşler var. Eskisi gibi rekor çıkmaz ama ipi göğüsleyenler olacak Türkiye oyarak o ipi göğüsleyenler arasında olacağız." (CİHAN)


Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri