Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

UETD Finlandiya AP Seçimlerine hız verdi...

16.05.2014 19:11
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Finlandiya Teşkilatı, siyasi katılımı teşvik projesinin ilk etkinliğini çerçevesinde 'Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve Finlandiya Türkleri' isimli bir panel düzenledi.

 

UETD Finlandiya, 25 Mayıs Avrupa Parlamentosu (AP)seçimlerinde oy kullanmak için, Finlandiya Türklerine 'Haydi sandık başına' çağrısında bulundu. 

Helsinki Üniversitesi'nde düzenlenen panele  AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Türkiye'nin Helsinki Büyükelçisi  Adnan Başağa, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Teşkilatlanma Başkanı Köksal Kuş, UETD Finlandiya Teşkilatı Başkanı Dr. And Demir, Merkez Parti'den Sanna Lehtinen, Ulusal Koalisyon Partisi'nden Arto Satonen, Hristiyan Demokratlar'dan Jouko Jääskeläinen, İsveç Halk Partisi'nden Alina Böling, Sosyal Demokrat Parti'den Mitro Repo, Sol Birlik'ten Faruk Taher ve Yeşiller'den Ozan Yanar katıldı. Bağımsızlık Partisi adayı Juhani Honkonen ise panele katılamadığı halde kendini ve partisini tanıtan bir konuşma yaptı.

Panel programına geçilmeden önce, Soma'da meydana gelen elim kazada şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar dilendikten sonra vefat eden vatandaşlarımız adına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Açılış konuşmasını yapan UETD Finlandiya Teşkilatı Başkanı Dr. And Demir, 'Sorumlu vatandaşlık anlayışımızla yeni vatanımızın her türlü sosyokültürel ve ekonomik sorunları ile ilgilenmek, sosyal adalet ve eşit yurttaş anlayışının hakim olduğu bir Avrupa Birliği için Finlandiya vatandaşlarına tanınan siyasi alanda etkili olunması gerektiğini' vurguladıktan sonra 'Güçlü göçmen hakları, adalet ve eşitliği önemseyen bir Avrupa istiyorsak şayet, aktif siyasete katılınması gerektiğini, siyaset kurumunda temsil edilmek gerektiğini, parlamentolarda temsil edilmek istiyorsak siyasi partilerde de üye ve yönetici olarak yer alınmasının zaruri olduğunu, ama en önce "biz varız ve buradayız" mesajı için sandığa giderek "biz de varız!" denmesi gerektiğini' ifade etti.

Daha sonra söz alan UETD Teşkilatlanma Başkanı Sayın Köksal Kuş, UETD'nin misyonu ve teşkilat yapısı hakkında bilgi sundu. Panel konuşmalarına geçilmeden önce Ak Parti  İstanbul Milletvekili Sayın Metin Külünk, Türkiye'nin Yurtdışı Türkler politikasını açıklayan bir konuşma yaptı.

Etkinliğe panelist olarak iştirak eden adaylar ve siyasi parti temsilcileri, kendilerini tanıttıktan ve Finlandiya Türkleri ile göçmenleri Avrupa Birliği politikası açısından ilgilendiren soruları yanıtladıktan sonra izleyicilerin sorularına da cevap verdiler.
Program akışında konuşmacılar anadillerine göre Fince veya Türkçe kullanılırken gerekli yerlerde yazılı özet veya sözlü birebir tercümeler sağlandı.
Bu haber toplam 2758 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri