Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

UETD'nin İsveç teşkilatı kuruldu

23.03.2013 23:41
MERKEZİ Almanya’da bulunan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Avrupa’daki teşkilatlanma çalışmalarının İsveç ayağını da tamamladı.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

İsveç’in başkenti Stockholm’ü merkez edinerek teşkilatını oluşturan  kısa adı UETD olan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği, İsveç’in yanı sıra Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde de faaliyetlerini sürdürüyor.

UETD İsveçBaşkanı Mustafa Tümtürk, yeni kurulan oluşumla toplum olarak daha güzel noktalara gelmek için, önemli bir adımın atıldığını belirtti.

 Gönüllülük esaslı bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışmalara başlayacaklarını belirten UETD"nin İsveç başkanı Mustafa Tümtürk,’’  İsveç Dernekler kanununa göre kurulan UETD, özellikle “İsveç’te yaşayan vatandaşlarımızın siyasal, sosyal ve kültürel gelişimini sağlayarak bulundukları tolumda etkinliklerini arttırmak yönündeki misyonunu İsveç’te de sürdürme kararı almış ve bu konudaki çalışmalarını tamamlayarak İsveç oluşumunda görev yapacak çalışma arkadaşlarını belirlemiştir. UETD"nin kuruluşundan beri  iki önemli gayesi olmuştur. Bunlardan birincisi Avrupa’da ki vatandaşlarımızın sosyal statülerini yükseltmek, ikincisi ise siyasi lobi faaliyetleri yapmak olmuştur. İsveç’te hizmet üreten diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte el ele, omuz omuza, gayesine kilitlenerek, bu birliktelik sinerjiyle görevinin şuurunda olarak, hedeflerine hızlı bir şekilde ulaşmaya çalışan toplumun bir taşıyıcı gücüdür.”Şeklinde konuştu.

 

2004 yılında UETD"nin başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın inisiyatifi ile kurululuğunu belirten Tümtürk, ‘’Sayın başbakanımız UETD’yi çok önemsiyor. Bu harekat halk harekatıdır. İsveç’te yaşayan bütün vatandaşlarımızı kucaklayan bir harekattır’’diye konuştu.

 

Yaşadığımız ülkelerin siyasi yaşamına tam katılımın temini noktasında gayret sarfetmenin önemine değinen UETD İsveç başkan yardımcısı Tahir Akan, siyasi, alanda en azından nüfusumuza uygun oranda temsil gücümüzün oluşmasına çalışmanın yaşadığımız toplumlara uyum sağlamak,  vatandaşlarımızın daha yararlı bireyler olmalarının yolunu açacağını savundu.

 

Stockholm’de yapılan toplantıda şu isimler yönetimde görev aldı:

Mustafa Tümtürk

Tahir Akan

Harun Uzel

Yasin Diken

Mehmet Çoksürer

Adem Recep Pektaş

Aydan Özkan

Ş.Semihhan Aydemir

Mehmet Öcüt

Mansur Köylüoğlu

Yelda Ugan

Eda Özkaynak

Nurgül Ekici

Yalçın Selek

Himmet Baran

Fatih Arslan

Serhat Fırat Baran

Ahmet Ugan

Uğur Yıldız

İbrahim Abay

Bican Baran

Fatih Hamurcu

Denetleme KURULU

Bilal Tezcan

Bekir Körhan

Metin Akan

 img_3058.jpg

img_3047.jpg

img_3054.jpg

 

  

Kaynak:
Bu haber toplam 7600 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri