Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ukrayna'da dev Lenin heykeli yıkıldı

29.09.2014 09:25
Ukraynalı milliyetçiler, Rusya'nın izlerini kentlerinden silmeye çalışıyor. Kharkiv'de toplanan yüzlerce gösterici, eski Sovyet lider Lenin'e ait heykeli yerle bir etti.

Ukrayna topraklarındaki en büyük Lenin heykeli yıkıldı. Kharkiv kentinde toplanan milliyetçi grubun etkinliği günün erken saatlerinde başladı. Katılımcılar, Rus emperyalizminin sembollerinden biri olarak niteledikleri heykelin kaidesine sloganlar yazdı.

''ONA AİT HİÇBİR ŞEY İSTEMİYORUZ''

Bazı göstericiler, “Lenin yüzünden Ukrayna çok fakirlik çekti. 30'lu ve 40'lı yıllarda yaşanan kıtlıklar bunun en iyi örneği. Ona ait hiçbir şey istemiyoruz” şeklinde konuşurken, bazıları da, “Bağımsız bir ülkeyiz. Geçtiğimiz asırda bize 3 kez saldıran komşumuzun eski liderine ait heykel burada olmamalı. Bu adam 20. yy'nin en kanlı diktatörlerindendi” diye konuştu.

DEV HEYKELİN YIKILIŞI SEVİNÇ SLOGANLARI ATTIRDI

Heykel ilk olarak demir kesicilerle kaidesinden ayrıldı ve bağlanan halatlarla çekilerek yıkıldı. Heykelin yıkılması sonrası sevinç gösterileri yapan Ukraynalılar, Kiev yönetimi lehinde sloganlar attı. Diğer Ukrayna kentlerinde de eski Sovyet lidere ait heykeller yıl boyunca aynı kaderi paylaşmıştı.

Bu haber toplam 2238 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri