Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Elektronik kıyamete dönüşebilir

16.03.2011 23:29
Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), yaz saati uygulamasına bu yıl 28 Mart tarihinde geçilecek olmasının bu geçişi otomatik olarak yapan dijital sistem ve altyapılarda, son kullanıcıyı da etkileyecek karışıklık ve sorunlara yol açabileceği uyarısında b

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), yaz saati uygulamasına bu yıl 28 Mart tarihinde geçilecek olmasının bu geçişi otomatik olarak yapan dijital sistem ve altyapılarda, son kullanıcıyı da etkileyecek karışıklık ve sorunlara yol açabileceği uyarısında bulundu. Ulaştırma Bakanlığı TÜBİSAD'ın uyarısının "önleminizi alın" açıklaması yaptı.

TÜBİSAD'dan yapılan açıklamada, her yıl Mart ayının son cumartesi günü gece yarısından sonra geçilen yaz saati uygulamasına bu yıl Bakanlar Kurulu kararı ile 28 Mart Pazartesi sabahı saat 03.00'te geçilecek olmasının birçok soruna yol açabileceği ifade edildi.

Dijital sistemlerin ve altyapıların hemen hemen tümünde yaz saati uygulamasına geçişlerin otomatik yapıldığı hatırlatılan açıklamada, 27 Mart'ta planlanan geçişin 28 Mart'a alınmasının her türlü işlemde yanlış saat bilgisini oluşturacağı, bunun da hem kurumlar, hem de son kullanıcılar üzerinde olumsuz etki yaratacağı belirtildi.

Uygulama ile telekom sektöründen ulaşıma, finanstan alışverişe, pek çok alanda bilgisayar ve dijital altyapıda sorunlar yaşanabileceğine dikkat çekilen açıklamada, olası aksaklıklarla ilgili şu görüşlere yer verildi:

Neler olabilir?

"Bilgi teknolojileri sistemleri açısından; takvim ve zamanlama / planlama uygulamaları, güncel ve geçmişe yönelik tarih hesaplamaları, finans kayıt uygulamaları ve tüm işlem kayıt sistemlerinde yaşanabilecek olumsuzlukların yanı sıra elektronik sistemlerin çeşitliliğine bağlı olarak öngörülemeyecek problemlerle karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olabilecektir. Bu problemler; yaz saati uygulamasına göre çalışan kurum ile son kullanıcıları, yaz saati uygulaması değişikliğinden etkilenen sistemlerle iletişimde olan dünyadaki diğer elektronik sistemleri ve bu değişikliğin yaşandığı ülkelerdeki kurum ve kişilerle irtibatta olan kullanıcıları etkileyecektir.

Elle ayarlama gerekecek

Öncelikle tüm kuruluşlardaki belki de yüzlerce programın elle tarih değişimlerinin yapılması gerekecektir. Örneğin, telekom operatöründe bu uygulama bir operatöre, 300'den fazla uygulama ve veritabanı sunucusu olmak üzere bütün elektronik sistemlerin yeniden elle ayarlama yapma ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu uygulamalar, faturalamadan haberleşmeye kadar pek çok konuyu kapsamaktadır.

Para transferlerinde zaman hatası

Bunların yanı sıra pazar günü işlem yapan iş yerleri ile bankacılık sistemlerinde para transferlerinin yanlış zamanlarda gözükmesi, uluslararası hava yolu taşımacılığında saat farkından doğacak aksaklıklar, sunucular aracılığıyla yapılan ve özellikle uluslararası uyum gerektiren her türlü işlemde yanlış saat bilgisinin olması, mail, veritabanı, ödeme sistemleri gibi kişisel uygulamalarda pazar günü için ajandada yer alan hatırlatma, alarm, randevu gibi kayıtların kayması ve belli saatlerde verilen, saat başı ücretlendirme yapılan servislerde yaşanabilecek aksaklıklar bunlar arasında sayılabilir."

"Mümkünse durdurulsun"

Bu tarz değişikliklerin en az 6 ay öncesinden planlanabilmesi durumunda, gerekli uygulamaların tüm elektronik sistemler ve bilgi teknolojileri ürünlerinde koordineli olarak hayata geçirilebilmesinin mümkün olabileceği belirtilen açıklamada, planlanan yaz saatine geçiş kararının mümkünse durdurulması, mümkün olmadığı takdirde ise yaşanabilecek problemler konusunda kamuoyunun aydınlatılması istendi.

Ulaştırma Bakanlığı sonunda uyandı: "Tedbirinizi alın"

Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü, 2011 yılının yaz saati uygulamasının 27 Mart gününü 28 Marta bağlayan gece saat 03.00'ten itibaren saatler 1 saat ileri alınarak gerçekleştirileceğini, ilgili kurum ve kuruluşların gerekli ayarlamaları ve düzenlemeleri eksiksiz yapmaları gerektiğini bildirdi.
Haberleşme Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, geçmiş yıllarda her yılın mart ayının son cumartesi gününü pazar gününe bağlayan gece yaz saati uygulaması yapıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, bu uygulamanın geçmiş yıllarda olduğu gibi uygulanmış olsaydı, 2011 yılı yaz saati uygulamasında 26 Mart'ı 27 Mart'a bağlayan gece saatlerin bir saat ileri alınmış olacağı belirtilerek, "Ancak, 10 Mart 2011 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2011/1474 Sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre 2011 yılının yaz saati uygulaması, 27 Mart gününü 28 Mart'a bağlayan gece saat 03.00'ten itibaren saatlerin 1 saat ileri alınarak yapılması ile gerçekleştirilecektir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, yaz saati uygulamasını yapan bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de kullanılan telefon, bilgisayar ve benzeri bütün ayarlanabilir elektronik cihazlar başta olmak üzere, özellikle havacılık, bankacılık ve iletişim gibi teknolojik altyapının yoğun kullanıldığı sektörlerde kullanılmakta olan sistemlerde yaz saati uygulamasının, birçoğunda otomatik olarak her yıl mart ayının son cumartesi gününü pazar gününe bağlayan gece, cihaz saatlerinde yer alan bir ayarlama sayesinde kendiliğinden gerçekleştiğine işaret edildi.

Dolayısıyla cihazların kendilerinin, yaz saatini, otomatik olarak 26 Mart'ı 27 Mart'a bağlayan gece saat 03.00'de yapmış olacakları vurgulanan açıklamada, kendiliğinden otomatik olarak yaz saatine geçme özelliği bulunmayan ve bu özellik mevcutsa da aktif olmayan bazı cihazlar dışında, cihazların büyük bir çoğunluğunun bu özelliği otomatik olarak yapmış olacakları bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Halbuki ülkemizdeki söz konusu bu yaz saati uygulaması, Bakanlar Kurulu Kararı ile 2011 yılına özel olarak bir gün sonra uygulanacaktır. Bunun sonucunda finans, bankacılık, ulaşım, iletişim gibi alanlar başta olmak üzere birçok sektördeki hizmet ve iş süreçlerinde gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu nedenle, tüm kurum, kuruluş, şirket ve işletmecilerin sistemlerinde, iş ve hizmet süreçlerinde gerekli ayarlamaları ve düzenlemeleri söz konusu tarihe kadar eksiksiz yapmaları, gerekiyorsa belirtilen tarihlerde (26, 27, 28 Mart 2011) sisteme ve görevli personele yönelik ilave tedbirler almaları hususu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur."

Kaynak:
Bu haber toplam 2198 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri