Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ülkücü Camianın Bozkürtleri

05.04.2013 18:01
12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından kurulan ve MHP’nin devamı niteliğindeki Muhafazakar Parti’nin Genel Başkanı Mehmet Pamak'ın Kürt asıllı olduğu ortaya çıktı.

 

O dönemde cezaevinde bulunan Alparslan Türkeş’in büyük desteği ile seçilen Kürt asıllı Mehmet Pamak’ın yanı sıra Türkeş’in özel kalem müdürü olan Ali İhsan Bacalan’ın da Kürt asıllıydı.

Araştırmacı- yazar Ahmet Dinç’in yazdığı “Bozkürt: Ülkücü Camianın Kürt Evlatları” isimli kitapta yer alan bilgilere göre Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Soğuk Savaş yıllarında ‘komünist tehdit’ nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ciddi bir tabana sahip idi. Bu dönemde Ülkü Ocaklarına çok sayıda Kürt kökenli isim katıldı ve bu kişiler kısa zamanda cesaret ve faziletleriyle parti içinde öne çıkmaya başladı.


Kürt ülkücülerin dergisi ‘Kon’

1979 yılında MHP teşkilatı içinde ağırlığı giderek artan Kürt asıllı ülkücüler, bölgede giderek yükselen solcu ve bölücü akımlarla mücadele için aylık bir siyasi gazete çıkarmak istedi. Bunun için Genel Merkez’in onayını isteyen ‘Bozkürtler’ izin aldıktan sonra hemen harekete geçti. Dergiye eski Türkçe’de ‘çadır ve oba’ anlamına gelen, günümüz Türkçesinde ise ‘konmak’ mastarının emir kipi olan ‘Kon’ adı verildi. Türkeş’in sağ kolu, Kürt asıllı ünlü ülkücü Ali İhsan Bacalan tarafından yönetilen dergi Ocak 1979’da yayımlandı ve büyük ilgi gördü. Zira derginin kapağındaki poşulu ve silahlı insan resmi ve kapaktaki ‘Doğu’ya uzanan emperyalist elleri kıracağız’ sloganı bölgedeki solcu gruplar arasında yanlış anlaşıldı ve derginin sol tandanslı bir dergi olduğunu düşünen gençler dergiyi adeta kapıştı. Derginin ikinci sayısının çıkmasına sıkıyönetim komutanlığı tarafından izin verilmedi.

Meşhur Kürt Ülkücüler:

Zafer Çağlayan: Ak Parti hükümetinin eski Ekonomi Bakanı olan Zafer Çağlayan, Kürt asıllı ülkücülerin başında geliyor.

Mehmet Metiner: 1960 yılında Kahta’da dünyaya gelen Mehmet Metiner, bir dönemin önde gelen ülkücü simalarından birisiydi. Abdi İpekçi’nin öldürülmesiyle ilgili davada Mehmet Ali Ağca’ya yardım edenler arasında olduğu öne sürüldü. Halen Ak Parti içinde siyaset yapmaya devam ediyor.

Türkeş'in Diyarbakır mitingi olaylı bitmiş

Kitapta yer alan bilgilere göre Alparslan Türkeş'in 23 Haziran 1975 yılındaki Diyarbakır mitinginde ciddi olaylar meydana geldi. Bir asker iki kişinin öldüğü ve 100 kişinin yaralandığı olaylara rağmen Türkeş konuşmasına ara vermedi. Kitapta Türkeş'in bir tankın üzerine çıkarak konuştuğu bilgisine ilk kez yerildi.

Türkeş, Kürt köylüleri jandarma’nın sırtına bindirdi

Türkeş 1940'ların başında Hakkari Beytüşşebap'ta teğmen olarak görev yaparken, Zap Suyu'ndan karşıya geçmek için Kürt köylülerin sırtına binen jandarmaları görünce, bu kez köylüleri jandarmaların sırtına bindirip defalarca sudan geçirtmiş...

Bu haber toplam 5774 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri