Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ülkücü ve Kürt Provakasyonu Sahnede

23.07.2011 10:46
"Ülkücü arkadaşlarımızı öldürüyorlar.", "Kürt kahvelerini ateşe verdiler. Haydi karşı koyalım." gibi provokatif planlar bu kez Zeytinburnu'nde kendini gösterdi.

İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde üç gündür PKK ve BDP sempatizanlarıyla ülkücü grupların karşı karşıya geldiği taşlı-sopalı çatışma, geçen yılki Dörtyol ve İnegöl olaylarını hatırlattı.

Emniyet'in raporları da yaşananların Dörtyol ve İnegöl provokasyonları ile bire bir aynı olduğunu ortaya koyuyor. Zeytinburnu'nda da bir grup provokatör "Ülkücü arkadaşlarımızı öldürüyorlar." diyerek kitleleri kışkırtırken, başka bir grup "Kürt kahvelerini ateşe verdiler. Haydi karşı koyalım." çağrısında bulunuyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, olayların sosyal paylaşım sitelerinde organize edildiğini ve 'şu noktada şu kadar adam öldürüldü' diye mailler atıldığını belirtti. Gözaltına alınan eylemcilerin büyük bölümünün ise alkolik, 'jiletçi' ve hırsızlık suçlarına karışmış sabıkalı kişiler olduğu tespit edildi.

Zeytinburnu'ndaki gerginlik, geçtiğimiz pazartesi günü yüzü maskeli terör örgütü yandaşlarının ilçede Türk bayrağı asılı evleri ve arabaları taşlaması sonucu başlamıştı. İki gün süren olayların ardından bazı ülkücü gruplar BDP ilçe binasına yürümek istedi. Olayları durdurmak için müdahale eden polis, önceki gece biri 18 yaşından küçük 10 kişiyi gözaltına aldı. Bunlardan C.K.'nin uyuşturucu bulundurmak ve kullanmaktan kaydının bulunduğu tespit edildi. Ayrıca gözaltına alınan bir zanlının da 11 ayrı hırsızlık kaydı bulunuyor. S.A.'nın resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılıktan, M.Y.'nin ise çeşitli hırsızlık suçlarından sabıkası var. Gözaltına alınanlar arasında alkolikler ve vücudunda jilet izleri bulunan zanlıların da bulunduğu öğrenildi.

Emniyet birimleri, İnegöl ve Dörtyol'daki olayların ardından bölgeye giderek iki ayrı rapor hazırlamıştı. Emniyet birimleri, bu raporlarda yazılanlarla Zeytinburnu'nda yaşanan olayları karşılaştırdı ve gelişmelerin birebir aynı olduğunu gördü. Eylemlere katılanların çoğunun uydurma söylemlerle harekete geçtiği ortaya çıktı. Bir grup provokatör mahallede milli hassasiyetleriyle tanınan insanlara "Ülkücü arkadaşlarımızı öldürüyorlar" diyor; Kürtlerin yoğunlukta olduğu bölgelerde ise başka bir grup "Kürt kahvelerini ateşe verdiler" şeklinde söylenti yayıyor.

Gözaltına alınan zanlıların bir kısmının da eylemlere katılma sebebi olarak '5 arkadaşımız öldürülmüş', 'Kürtler mahallemize saldırmış', 'Ülkücülerin kahvemizi yaktığını duyduk' şeklinde konuştukları öğrenildi. Eylemlere farklı semtlerden de gençlerin getirildiği belirlendi. Mahalle sakinleri, eylemlerde parayla tutulmuş serkeş tiplerin bulunduğunu belirtiyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçedeki olayların sosyal paylaşım siteleri üzerinden provokasyon amaçlı e-maillerle organize edildiğine dikkat çekiyor. Kendisine de 'Zeytinburnu'nun şu noktasında şu kadar adam öldürüldü' diye e-mail geldiğini aktaran Aydın, halka sağduyulu hareket etmelerini tavsiye ediyor.

ÖZEL YETKİLİ SAVCI OLAYLARA EL KOYDU
 lçedeki provokatif olaylara İstanbul özel yetkili savcılığı el koydu. Savcılık, terör kapsamına aldığı eylemlerin kaynağını ve halkı kışkırtanları tespit etmek için soruşturma başlattı. Hatay'ın Dörtyol ilçesindeki olaylar, 26 Temmuz 2011 tarihinde 4 polisin şehit edilmesinin ardından başlamıştı. BDP binası ateşe verilirken, gözaltına alınan kışkırtıcılar arasında Ahmet Büyük isimli bir uzman çavuş da yer alıyordu. Geçen yıl yine temmuz ayında Bursa'nın İnegöl ilçesinde 3 kişinin bir kahvehanede 5 kişiyi bıçakla yaralamasının ardından benzer olaylar çıkmıştı. 

 

Bu haber toplam 1556 defa okunmuştur
kürtleri tanıyın
burer
zeytinburnunda doğmuş ve büyümüş arkadaşım ailesinin artık taşınacağını söyledi. sebep olarakda artık zeytinburnunun yaşanacak yer olmaktan çıktığını, asayişin bozulduğunu, kadınların rahatça komşuluğa gidemediğini, çocukların sokaklarda kürtler tarafından rahatsız edildiğini, esnafın birçok kez hırsızlığa maruz kaldığını, kapkaç olaylarının çoğaldığını, bir kaç sokakta araba yakıldığını, okul öğretmenlerinin bile tehdit edildiğini vb. bir çok gerekçe sayarak bunların hiçbirine karşı da emniyetin bilinçli önlem almadığını, vatandaşı savsakladığını hatta yer yer tedbiri alsaydın kardeşim azarlamasıyla başından savdığını, suçlu çeteleşmiş kürt çocukların park ve bahçelerde suç üstü yapılmış olmalarına rağmen ceza bile almadıklarını, suç duyurusunda bulunan insanların tehdit edilmeleri ve polisin umursamazlığı nedeniyle alel acele mahalleyi bile terkettiğini söyleyerek otuz küsur senedir oturdukları mahalleyi terkdeceklerini söyledi. şimdi bu duruma karşı olan türkler tutuklanıyor.tuhaf.
23 Temmuz 2011 Cumartesi 19:37
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri